Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Josef Špedla

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Související osoby
Datum narození
18. 01. 1901
Místo narození
Červený Kostelec (okres Náchod)
Datum úmrtí
1984
Místo úmrtí
Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Bývalý úředník několika dřevařských firem a spolumajitele velkoobchodu dřívím, pan Josef Špelda se narodil  dne 18. ledna 1901 v Červeném Kostelci v rodině tkalce Františka Špeldy a jeho manželky Marie, roz. Müllerové, jako jedno z pěti dětí. Tři z nich zemřely v útlém věku a dospělosti se dožil pouze Josef a mladší sestra Maruška.
Po studiích na c. k. průmyslové škole v Jaroměři, na obchodní škole České obchodní besedy v Praze a praxi na pile v obci Krásná u Poličky nastoupil dne 1. července 1920 na své první úřednické místo v České Třebové u firmy Krbec & Přibyl, parní pila obchod dřívím ve velkém. Zde se setkal se svým kolegou a pozdějším společníkem Hubertem Veselým, s nímž žil i ve společném podnájmu v rodné chalupě buditele Jana Hýbla v Hýblově ulici. Ze Třebové odešel pracovat k firmě J. Novák ve Hředlí a poté do Roudnice nad Labem k firmě Ladislav Otto Kuchař, továrna na nábytek. Z Roudnice zavítal do Prahy, kde nastoupil v paláci Lucerna u firmy Ing. Vlček, podnikatelství staveb. V letech 1923 - 1925 vykonal vojenská službu v Košicích. Den 15. duben 1925 jej přivedl opět do České Třebové a naše město se mu již stalo osudem pro celý život. Přijal místo u firmy “Bratří Hofmanové, parní pila a obchod dřívím ve velkém”, kde měl na starosti vedení administrativy, fakturaci a účetnictví. Kancelář firmy tenkrát sídlila v domě kapelníka Františka Preislera v Klácelově ulici. Ubytování získal Josef Špelda v přízemí domu Zapských na náměstí jako podnájemník u mistra obuvnického Vendelína Suchomela.
Mladý úředník záhy splynul s životem České Třebové. Čile se účastnil veřejných akcí a zapojil se též do sportovního dění ve městě - hrál tenis (na kurtech na Trávníku proti Vyskočilově vile a u Brázdů za Vrbovkou), podlehl také kouzlu turistiky a lyžaření. Není tedy divu, že zakrátko získal řadu přátel a kamarádů. Stýkal se i s tehdejšími všeobecně váženými občany města. Za všechny připomeňme jeho domácího pána lékárníka Adolfa J. rytíře Zapského ze Zap, s nímž a jeho manželkou často sedával na zahradě za domem v čínském altánu, kde se zájmem naslouchal jejich vyprávění a vzpomínání na mladá léta.
Významným mezníkem v životě Josefa Špeldy se stal rok 1929. Dne 1. července toho roku založil se dvěma společníky Hubertem Veselým a Václavem Krbcem vlastní firmu s názvem “Václav Krbec & spol., obchod dřívím ve velkém”. Dne 10. prosince 1929 se v Praze na Staroměstské radnici oženil se slečnou Marií Stříbrnou, sestrou zdejšího rodáka ing. Eduarda Stříbrného, pamětníka historie starého Trávníka a výborného vypravěče. Strojopis jeho “Pamětí”, uchovávaný v knihovně městského muzea a v několika opisech občany města, zaujme i dnešního čtenáře. Svědky při obřadu se stali bratr nevěsty a jeho přítel, rovněž českotřebovský rodák, ministr školství a národní osvěty Gustav Habrman. Paní Marie Špeldová měla zálibu v hudbě a příležitostně se svými pěveckými čísly vystupovala i na veřejnosti. Stala se členkou pěveckého sboru Bendl a její manžel Josef Špelda zveřejnil řadu článků o činnosti sboru a jeho sbormistru Jindřichu Pravečkovi st. v místním čtrnáctideníku “Náš kraj”.
V roce 1936 vystavěl pro manžele Špeldovy stavitel Jan Lustyk z Řetůvky podle projektu ing. E. F. Sedloně z Prahy tehdy vysoce moderní vilku čp. 1572 ve Svatováclavské ulici na Trávníku, na přední fasádě ozdobenou reliéfem akademického sochaře Františka Formánka, představujícím anděla s rohem hojnosti plným květin. V pozdějších letech vznikly ve vile dětské jesle. Stavba dnes zcela zaniká za mnohapatrovým obytným domem, označení budovy jako Špeldova vila se však udrželo do dnešních dnů. Firma “Václav Krbec & spol.” nedobrovolně ukončila činnost v roce 1948. Josef Špelda se tehdy stal šéfem velkoprodejny dříví v Šumperku, později pracoval jako vedoucí odbytu dřevařských oddělení Státních lesů ve Svitavách a Moravské Třebové. Stal se také správcem pily v Třebovici. Po odchodu z dřevařského oboru působil postupně, a to i po odchodu do důchodu, ve Státní bance ve Svitavách, u stavebního vlaku ŽS Ostrava, ve VKDI Orlík v České Třebové a do roku 1973 jako účetní a ekonom SBD v našem městě.
Dne 18. února 1972 se manželé Špeldovi přestěhovali do nově postaveného domu na sídlišti Křib. Zde u nich nalezl svůj druhý domov ovdovělý ing. Eduard Stříbrný, dosud žijící v Děčíně.V roce 1976, po úmrtí manželky, se Josef Špelda věnoval podle vzoru svého švagra sepisování vlastních životních příběhů, které nazval “Kytička vyprávění a vzpomínek”. Jeden z opisů je uložen v knihovně  městského muzea v České Třebové. Vzpomínky na mladá léta a na rodný Červený Kostelec se objevily i na několika Špeldových malbách.
Josef Špelda nezapřel ani v pozdním věku své bývalé povolání úředníka a do posledních chvil si zachoval krásný kaligrafický rukopis i noblesní vystupování. Zemřel v ústecké nemocnici ve věku nedožitých třiaosmdesáti let.

zaměstnání: 1923  –  1925
MístoKošice (Slovensko)
KorporaceČeskoslovenská armáda
Autor
Martin Šebela (Autor textu)
Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.07.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Související osoby

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2632 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.