Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Irena <br />Freimannová

Irena
Freimannová

Jediná dcera sochaře Viléma Brázdy.
 

Hedva <br />Lahulková

Hedva
Lahulková

Narodila se v Ústí nad Orlicí v roce 1905.

Pocházela z rodiny ústeckého řezníka  Doležala. V roce 1925  se provdala za Jaromíra Lahulka, který do Ústí nad Orlicí přišel z Pardubic.

Zpívala v pěveckém souboru Lukes a hrála i režírovala v ochotnickém divadelním spolku Vicena. Ještě v roce 1983 ve svých 78 letech stála na jevišti  v představení Naši furianti. Celý život podporovala svého manžela Jaromíra, který se plně věnoval hudbě, kultuře a společenskému dění v Ústí nad Orlicí. 

Josef Jiří <br />Ehl

Josef Jiří
Ehl

Narodil se 24. 4. 1903. Všestranný kulturní pracovník - duchovní otec Ústeckých hudebních pátků (od r. 1941), působil ve smyčcovém kvartetu, pěveckých oktetech, pěveckém sboru Lukes, dirigoval. S ochotnickým divadelním souborem Vicena nastudoval několik úspěšných her - Hippodamie, Radúz a Mahulena, Dalibor; byl také členem Cecilské hudební jednoty. Rád fotografoval, zachycoval záběry z koncertů i z veřejného života města. Některé fotografie zveřejněny. Ve sbírkách Městského muzea v Ústí nad Orlicí jsou uložena jeho úvodní slova k Ústeckým hudebním pátkům. Zemřel 16. 12. 1954 v Ústí nad Orlicí.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

 • Plzeň>
 • Svitavy
 • Česká Třebová
 • Ústí nad Orlicí
 • Vysoké Mýto
 • Hlinsko
 • Chrudim
 • Havlíčkův Brod
 • České Budějovice
 • Zlín
 • Hradec Krílové
 • Písek
 • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
Vladimír <br />Kosil - Gössl

Vladimír
Kosil - Gössl

16.6. 1899 -  16.8. 1977

Narozen 16.6.1899 v Praze, zemřel 16.8.1977 v Litomyšli.
Pedolog. Vlastním jménem Vladimír Gössl. Rektor Vysoké školy zemědělské v Praze, publicista. Mezi jeho příspěvky nalezneme řadu prací z Litomyšlska: Půdy katastru obce Makova u Litomyšle, Příspěvek k typologii východočeských orných půd, Jaké máme půdy na okrese litomyšlském. Je pochován v Litomyšli. Z díla: Půdy katastru obce Makova u Litomyšle, Příspěvek k typologii východočeských orných půd, Jaké máme půdy v okrese litomyšlském ad.

Josef <br />Kainar

Josef
Kainar

29.6. 1917 -  16. 11. 1971

Narozen 29.6.1917 v Přerově, zemřel 16.11.1971 v Dobříši.

Básník, textař, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor, výtvarník a také novinář který v 50. letech několikrát pobýval v Domově spisovatelů (dům PEN klubu) v Budislavi u Litomyšle, zde se inspiroval k některým svým dílům.
Byl členem umělecké skupiny 42 a literární skupiny Ohnice. Studoval češtinu a francouzštinu na Univerzitě Karlově v Praze. Pracoval jako novinář, spolupracoval s rozhlasem, filmem a divadlem.

Kainar je autorem básnických sbírek „Příběhy a menší básně“, „Osudy“, „Nové mýty“, „Veliká láska“, „Český sen“, „Člověka hořce mám rád“, „Lazar a píseň“, „Moje blues“, tvořil také pro děti („Nevídáno-neslýcháno“, „Říkadla“, „Zlatovláska“). 

Jan <br />Steklík

Jan
Steklík

5.6. 1938 -  11. 11. 2017

Narodil se 5. 6. 1938 v Ústí nad Orlicí. Jeden z protagonistů českého land-artu a prvních českých tvůrců akcí v přírodním prostředí. Vytvořil specifické pojetí konceptuálního umění v podobě kreseb - her (paradoxy, možnost zapojení diváka). Často se účastnil výstav i ve Východočeském kraji. Samostatně: r. 1960 v Pardubicích - Kabaret (s J. Tomanem), r. 1961 v Pardubicích v Galerii mladých (s K. Neprašem). Kolektivní výstavy: v Městské Galerii v Poličce (1963, 1965), r. 1964 v Pardubicích a na Rychnově 64, r. 1967 v Haškově Lipnici, r. 1968 v Domě umělců v Hradci Králové. Člen Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu, Tovaryšstva malířského a Unie výtvarných umělců. Věnuje se také knižní a časopisecké ilustraci. Jeho dílo je zastoupeno v pražské Národní galerii, v Moravské galerii v Brně, Grafickém kabinetu v Drážďanech, Muzeu humoru v italském Tolentinu aj.

13. 10. 2016 bylo Janu Steklíkovi uděleno čestné občanství města Ústí nad Orlicí.

Jan Steklík zemřel 11. listopadu 2017. Do posledních chvil pilně pracoval.