Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Dušan <br />Orálek

Dušan
Orálek

Je to moravskotřebovský sportovec, cyklista. Bývalý český dráhový reprezentant a člen SVS Brno. Dlouholetý mechanik MTB profitýmu Rubena Merida a české reprezentace a profesionální mechanik s více než ež 25 letou praxí. Od roku 1993 servisuje kola, v současné době v Moravské Třebové.

 

Po základní škole získal maturitu na Gymnáziu v Moravské Třebové. Jezdit začínal v Jevíčku, potom přestoupil do SVS Favorit Brno. Zde trénoval pod Ivanem Kučírkem.

 

Získal titul mistra ČSFR a několikanásobně se stal mistrem ČR. 

  

Dušan Orálek je ženatý, s manželkou Zdeňkou mají dvě dcery - Kamilu a Andreu. V současné době se stále věnuje cyklistice jako tzv. hobík. Jeho životním krédem je dělat vše naplno.

Zdeněk <br />Martínek

Zdeněk
Martínek

Narodil se v Chotěboři maminka Anna byla v domácnosti, tatínek František pracoval na poště. Měl sourozence Františka a Annu. Bydleli v Chotěboři v Havlíčkově ulici 144. Dům je přestavěn a v současnosti je v tomto domě umístěna kavárna. Po dokončení základní školy odešel studovat uměleckou školu do Lokte. Po vojně začíná pracovat jako výtvarník v Pardubicích. V roce 1964 byl regiostrován jako výtvarník z povolání u Svazu Československých umělců. Maloval obrázky skoro celý život. Také hodně přispíval do časopisu Dikobraz. V rodném městě zachytil mnoho krásných zákoutí. Zemřel v Pardubicích v roce 2018.

Vladimír <br />Stehno

Vladimír
Stehno

Regionální geograf.
Narodil se v porodnici Havlíčkově Brodě. Má starší sestru a mladšího bratra. Jeho strýc, maminčin bratr Luboš Radil, vydal několik básnických sbírek.
Od narození žije v Libici nad Doubravou, kde absolvoval i první stupeň základní školy, od šesté třídy přestoupil na ZŠ v Chotěboři v Buttulově ulici. Poté nastoupil na chotěbořské osmileté gymnázium. Po maturitě úspěšně absolvoval studium na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni obor Ekonomická a regionální geografie.
Při studiu vysoké školy zpracovával mnoho materiálů týkajících se rodiště, Libice nad Doubravou, byly to např. statistiky obyvatelstva, strategické plány rozvoje obce, studie proveditelnosti projektů v obci. Postupem času nastřádal spoustu podkladů nejen o současnosti obce ale i o minulosti. V té době nebylo nikde tolik informací pohromadě přístupných, a proto se rozhodl založit samostatné webové stránky obsahující všechny tyto informace. To už byl jen krůček k sepsání knihy o Libici nad Doubravou. V současné době pracuje ve velkoobchodě OVD Jednota Chotěboř. Jako geograf samozřejmě rád cestuje a poznává nové krajiny. Při cestách uplatní i další svou zálibu a tou je fotografování. Poslední dva roky je to hlavně černobílá fotografie. Dále se také věnuje grafice a webdesignu. Mezi jeho další záliby patří fotbal, jako fanoušek jezdí na zápasy FC Viktoria Plzeň.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

 • <Kolín>
 • Plzeň>
 • <Dečín>
 • <Náchoda>
 • Svitavy
 • Česká Třebová
 • Ústí nad Orlicí
 • Vysoké Mýto
 • Hlinsko
 • Chrudim
 • Havlíčkův Brod
 • České Budějovice
 • Zlín
 • Hradec Krílové
 • Písek
 • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
Josef <br />Jahoda

Josef
Jahoda

27.1. 1872 -  16. 12. 1946

Učitel, novinář, redaktor, prozaik a básník.

Již při studiu na německobrodském gymnáziu se začal věnovat psaní. Po maturitě krátce učil na obecné škole ve Velkém Zdíkově. Působil také jako novinář (redigoval Pravdu) a osvětový pracovník.

Poté, co se v roce 1899 oženil, se odstěhoval do Polánek u Třebechovic, kde vlastnil statek. Až do své smrti se zde věnoval hospodaření a psaní.

Za svůj život napsal téměř devadesát knih. Velmi často se v jeho knihách objevují motivy z rodného města jako například v básnické sbírce Německobrodské motivy. V jednotlivých epických básních zde popisuje události z dějin Německého Brodu. Rodným městem se zabývá i ve sbírce povídek Město 4000 obyvatelů. Svoje studentská léta na německobrodském gymnáziu popisuje ve vzpomínkové knize Starý student vypravuje. Jeho nejznámějším románem se ale stal Havlíčkův máj, který vyšel knižně až po druhé světové válce.

Literárně činná byla už Jahodova matka Anna, která napsala knížku Vzpomínky na F. J. Rubeše a Pověsti a zkazky královského města Německého Brodu.

Na počest Josefa Jahody je v Havlíčkově Brodě (dřívější Německý Brod) nazvána ulice. 

Josef <br />Kalvoda

Josef
Kalvoda

15.1. 1923 - 8.3. 1999

Historik, profesor dějin a politických věd, publicista.

Vystudoval nižší stupeň gymnázia, ale z rozhodnutí otce studia ukončil. Posléze vypomáhal při správě rodinného hospodářství a později navštěvoval Odbornou školu hospodářskou v Nasavrkách, kterou úspěšně ukončil.

Byl členem Sdružení katolické mládeže. Po konci 2. světové války vstoupil do Československé strany lidové. Jako její člen vystupoval jednoznačně protikomunisticky. Již v roce 1947 byl vyšetřován StB. O rok později, po komunistickém převratu, byl zatčen a obviněn z protistátní činnosti. Na začátek procesu vyčkával na svobodě a podařilo se mu tak emigrovat do Německa. V letech 1949-1951 pobýval v Norsku. Od roku 1951 se datuje jeho pobyt v USA.

Ve Spojených státech amerických začínal jako pomocný dělník a cestoval po celé zemi. Založil zde Křesťansko demokratické hnutí v exilu (KDH). V roce 1957 získal americké občanství a titul bakalář filozofie na Hunter College při univerzitě města New Yorku. Na Kolumbijské univerzitě získal titul magistra filozofie a v dubnu 1960 zde promoval na doktora politologie. Celé studium absolvoval při zaměstnání. V letech 1957 -1993 přednášel na amerických univerzitách a byl členem mnoha profesních organizací. V roce 1980 se stal členem výboru Vědci pro Reagana a Bushe. Působil ve velké řadě akademických spolků.

Ve svém díle se zaměřoval zejména na zahraniční politiku Sovětského svazu. Odmítal spolupráci západního světa s komunistickými státy. Ve svých dílech se stavěl též kriticky k Eduardu Benešovi. Je znám daleko více v zahraničí než v České republice.

V roce 1968 při uvolnění politických poměrů navštívil jako americký občan Československo. Po roce 1989 spolupracoval s Československou stranou lidovou. Také se angažoval ve věci obnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Svou vlast pravidelně navštěvoval, ale trvalý pobyt neplánoval. Zemřel v Avonu (USA).

 Jeho životopis zpracoval Jan Cholinský v publikaci s názvem Poutník Josef Kalvoda a podtitulem Život a dílo historika a ideologa protikomunistického odboje v exilu (Kladno 2002).

Norbert <br />Fišer

Norbert
Fišer

30.1. 1882 -  20.1. 1956

Narodil se 30. 1. 1882 v Ústí nad Orlicí, v čp. 60. Vystudoval konzervatoř v Praze - obor trubka. Roku 1903 přijat za člena Českého filharmonického družstva v Praze. V únoru 1911 převzal kapelnictví ústecké dechovky. V letech 1913-19 kapelníkem městské hudby Náchod. Po návratu do Ústí nad Orlicí dirigentem Volného sdružení hudebníků, ředitelem kůru (po Petru Kocianovi). Místní dechovou hudbu pozvedl na koncertní úroveň. Do repertoáru zařadil operní předehry, výňatky z oper i sólové skladby pro dechové nástroje. Kvalitu orchestru potvrzovaly i pravidelné promenádní koncerty na náměstí (průměr 440 platících diváků). Divadelní režisér - se souborem Vicena nastudoval m.j. i operu B. Smetany Dalibor. Živnost kapelníka ukončil r. 1944, orchestr převzal František Uhlíř starší. Zemřel 20. 1. 1956 v Ústí nad Orlicí a je pochován na zdejším hřbitově.