Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Ladislav <br />Lochman

Ladislav
Lochman

Narodil se 15. 1. 1898 v Horním Třešňovci u Lanškrouna. Do Ústí nad Orlicí přišel v r. 1922 a v tkalcovské škole začal navštěvovat večerní kurzy. Pracoval u firem Jan Hernych a syn, Antonín Brožek, Bedřich Pollak v Hylvátech. Byl členem organizace ÚVOD a spojkou mezi organizací odboje a KSČ. Dne 25. 7. 1941 zatčen gestapem, vězněn v Pardubicích, Terezíně, Drážďanech, Budišíně a Berlíně. Souzen společně ve skupině s ústeckými občany Josefem Kovářem a Aloisem Blaškou. 26. 11. 1942 v Drážďanech odsouzen k trestu smrti, nakrátko dostal milost, ale 9. 4. 1943 ve věznici Plötzensee popraven. Věnoval se také hudbě - založil Klub citeristů, vyučoval a zkoušel komponovat. Jeho jméno nese jedna z ulic města Ústí nad Orlicí a je uvedeno na pamětní desce obětem 2. světové války na Památníku odboje.

Petr <br />Adam

Petr
Adam

Jeho celoživotní zálibou je historie, zejména česká a středoevropská. Pochází z Břeclavska. Po vystudování gymnázia v Mikulově na Moravě absolvoval studium historie na Historickém ústavu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v aprobaci s německým jazykem. Mezi jeho další koníčky paří sport, především volejbal, četba, cestování a setkávání se s lidmi. Místa jeho působení jsou rozmanitá, působil jako ředitelem Základní školy v Přibyslavi, dříve pracoval na odboru školství Krajského úřadu Vysočina a předtím na Odboru školství, rozvoje a památkové péče Městského úřadu v Chotěboři. Než se stal úředníkem, učil osm let na Vyšší odborné škole a Obchodní akademii v Chotěboři.
V době svého působení na Vyšší odborné škole v Chotěboři vytvořil spolu se studenty projekt "Chotěbořští zmizelí sousedé". V rámci tohoto projektu zmapoval osudy chotěbořských židů během druhé světové války. Výsledným produktem tohoto projektu byla publikace Osud rodiny Ludmily Löwidtové. Ta byla vydána i v anglickém jazyce s cílem doplnit putovní výstavy "Zmizelí sousedé" a "Pocta dětským obětem holocaustu", při jejich pouti po Spojených státech a Kanadě. Podílel se i na vytvoření putovní výstavy "Neztratit víru v člověka... Protektorát očima židovských dětí".
Spolu se Stanislavem Pavlíčkem stál u zrodu jedinečného edičního projektu v rámci České republiky - založení Chotěbořské edice, v jejímž rámci byly vydány již téměř všechny chotěbořské kroniky a pamětní knihy a dále syntézy k dějinám většiny místních škol a spolků. Publikuje také časopisecky.

Oldřich <br />Svoboda

Oldřich
Svoboda

Český sbormistr. Působil několik let v duchovní správě, později jako profesor náboženství na středních školách a jako docent zpěvu na teologickém učilišti v Hradci Králové. Svůj kněžský život strávil v Hradci Králové.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

  • <Kolín>
  • Plzeň>
  • <Dečín>
  • <Náchoda>
  • Svitavy
  • Česká Třebová
  • Ústí nad Orlicí
  • Vysoké Mýto
  • Hlinsko
  • Chrudim
  • Havlíčkův Brod
  • České Budějovice
  • Zlín
  • Hradec Krílové
  • Písek
  • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
František <br />Mejdr

František
Mejdr

14.5. 1885 - 4.3. 1942

František Mejdr se narodil 14. 5. 1885 v Ohnišťanech. Do Ústí nad Orlicí přišel jako mladý absolvent textilní školy v Jilemnici a obchodní školy v Praze a působil zde jako úspěšný obchodník s textilem. Pronajal si na Hutvaldě tkalcovnu a na ústeckém náměstí koupil dům čp. 90, kde zřídil obchod s textilem.  Se svojí ženou Boženou vychoval dva syny - Miroslava a Františka a dvě dcery - Jarmilu, provdanou Náhlíkovou a Věru, provdanou Kasalovou. František Mejdr pracoval v různých organizacích. Stal se činovníkem Sokola, Klubu českých turistů, Okrašlovacího spolku a Divadelního spolku Vicena. Byl vždy tam, kde se něco dělo a přinášelo prospěch městu. Jako jeden z organizátorů se zasloužil o vybudování Památníku odboje, věnoval se přípravě staročeských poutí a všech dalších akcí spojených se získáváním financí pro stavbu nového divadla (stavba dokončena v roce 1941). V letech 1934-42 byl předsedou Družstva pro postavení divadla. Za okupace se stal členem národního výboru, org. ÚVOD a vedoucím odbojové skupiny v Ústí nad Orlicí (spolupracovníci: N. Vašíček, L. Cihlář, Fr. Zábrodský, V. Boštík). Na podzim 1941 byl zatčen, vězněn v Pardubicích, Terezíně a Osvětimi, kde 4. 3. 1942 zemřel. Za zásluhy o osvobození získal od prezidenta republiky Československý válečný kříž 1939 - in memoriam.

Jan  Václav Hugo<br />Voříšek

Jan Václav Hugo
Voříšek

11.5. 1791 -  19. 11. 1825

Český skladatel, varhaník.  V 7 letech zastupoval varhaníka v klášteře Teplá a též v Rychnově nad Kněžnou. Bratr Františka Voříška.  Syn Václava Voříška. Vystudoval práva (1822), pracoval jako konceptní praktikant u dvorské vojenské rady.Stal se uznávaným skladatelem orchestrální, vokální a klavírní hudby. Na jeho typicky českou zpěvnost navázali Bedřich Smetana i Antonín Dvořák. Zemřel na tuberkulózu.

Jan <br />Sehnoutka

Jan
Sehnoutka

17.5. 1857 -  20.7. 1913

Jan Sehnoutka byl původně mlynářem v Černožicích. Po vyhoření jednoho z mlýnů na jeho místě postavil tkalcovnu a později nedaleko moderní přádelnu bavlny. V letech 1892-1895 byl starostou Černožic. Mezi lety 1903-1905 si nechal postavit secesní rodinnou vilu navrženou architektem Antonínem Balšánkem. Vila byla pojmenována Anna po jeho manželce. Byl také členem a starostou černožického Sokola. S manželkou neměli vlastní děti. Když zemřela Janova sestra Antonie i její manžel Rudolf Steinský, ujali se jejich dětí Rudolfa a Jana Nepomuka. Rudolf Steinský-Sehnoutka potom převzal jeho podnik. Zemřel v pouhých 56 letech. Pohřben je v Černožicích.