Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Franz Sales<br />Steinbrecher

Franz Sales
Steinbrecher

Byl to rakouský podnikatel a politik německé národnosti, poslanec Moravského zemského sněmu a starosta Moravské Třebové.

 

Narodil se do rodiny Franze Augustina Steinbrechera, který založil barvírnu v Brněnské ulici v Moravské Třebové. Franz Sales po studiích nastoupil do rodinného podniku. Patřil mu dům čp. 78 na náměstí. V roce 1822 převzal po otci vedení rodinné barvírenské firmy.

 

V roce 1830 získal společně s bratrem oprávnění na firmu Gebrüder Steinbrecher. Franz Sales do ní vložil dvě třetiny kapitálu a patřily mu i dvě třetiny zisku. Ředitelem firmy zůstal až do své smrti. V roce 1870 postavil továrnu na ulici Lanškrounská v Moravské Třebové pro své syny z druhého manželství. Byla to první mechanická tkalcovna na Moravě. 

 

Kromě závodu v Moravské Třebové koupil mechanickou přádelnu v Českém Krumlově a podílel se na budování mechanické přádelny v Šumperku.

 

Ve věku 23 let se oženil. Jeho manželkou byla Josefa Hofmannová. Krátce po svatbě ho ale manželka opustila. nakonec ale k rozvodu nedošlo a nakonec spolu zůstali dalších 20 let do Josefiny smrti. Jeho druhou manželkou byla Karolina Kauseková.

 

Od roku 1844 zastával post starosty Moravské Třebové, roku 1850 rezignoval a dále zůstal členem zastupitelstva. V roce 1856 byl však znovu zvolen starostou města ve funkci zůstal do roku 1870. 

 

V roce 1848 byl zvolen do Moravského zemského sněmu za kurii městskou, obvod Moravská Třebová.  

 

Po jeho smrti nebylo jasné, kdo by měl vést jeho firmu, protože měl mnoho synů. Ještě v 80. letech 19. století se firmě dařilo, později se objevily ekonomické problémy a v roce 1890 firma zkrachovala.

Julius  <br />Kaupe

Julius
Kaupe

Narodil se v Moravské Třebové, ale žil v Hildenu v Německu a pracoval jako telegrafista v Solingenu. Byl aktivním členem KPD (komunistická strana Německa) a aktivistou v Antifašistické bojové lize, kde vystupoval proti národním socialistům ještě předtím, než se dostali k moci.


Když se v roce 1933 dostal k moci Hitler, uprchl do Holandska a poté do Belgie, kde zůstal aktivní proti fašismu.


V roce 1936 se připojil k Mezinárodním brigádám (vojenské jednotky tvořené zahraničními dobrovolníky) a bojoval proti fašistickému Frankovi ve Španělsku. Boj proti fašismu a za demokracii však nepřežil, zemřel v boji u Madridu.

Theodor <br />Brukner

Theodor
Brukner

Theodor Brukner byl vlastivědný a kulturní pracovník Chotěbořska, ředitel školy a pedagog.

Celý svůj profesní život působil jako odborný učitel v chotěbořském okrese. V letech 1924 až 1937 působil jako ředitel dívčích škol v Chotěboři. Ve své kulturní činnosti se zaměřoval na zpěv, divadlo Sokol, turistiku i vlastivědu. Byl předsedou několika vlastivědně a umělecky zaměřených spolků ve městě.

Během první světové války se zúčastnil bojů u Biskupie a Vysoké Osady. V květnu roku 1917 byl vyznamenán Železným záslužným křížem s korunou na stuze medaile udatnosti.

Psal časopisecké články o Chotěbořsku. Byl spoluautorem turistického" Průvodce po Chotěboři a okolí" vydaného v r. 1935 a přispíval drobnými beletristickými i odbornými pracemi do časopisů Honza, Pestrý týden aj.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

  • <Kolín>
  • Plzeň>
  • <Dečín>
  • <Náchoda>
  • Svitavy
  • Česká Třebová
  • Ústí nad Orlicí
  • Vysoké Mýto
  • Hlinsko
  • Chrudim
  • Havlíčkův Brod
  • České Budějovice
  • Zlín
  • Hradec Krílové
  • Písek
  • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
František <br />Uhlíř

František
Uhlíř

1.4. 1892 -  30.1. 1961

Narodil se 1. 4. 1892 v Plchůvkách. Do Ústí nad Orlicí přišel s rodiči počátkem 20. století. Profesí holič. Velký a nadšený hudebník, považován za jednoho z nejvýznamnějších muzikantů ve městě. Působil jako kapelník a hráč na eufonium v místní dechové hudbě, člen Cecilské hudební jednoty, varhaník, soukromý učitel houslí a organizátor ústeckého hudebního života. Během 1. světové války musel narukovat, poté působil v Chocni a Náchodě, kde se hudebně vzdělával v Mrštinově hudební škole. V říjnu 1919 se oženil s Annou Maixnerovou a měli spolu syna Františka (*1920). V téměř šedesáti letech onemocněl tuberkulózou, musel uzavřít holičství a omezit činnost aktivního hudebníka (organizoval pouze smuteční obřady). Zemřel 30. 1. 1961 v Ústí nad Orlicí.

František <br />Broulík

František
Broulík

24.4. 1853 - 1931

Narodil se 24. 4. 1853 v Ústí nad Orlicí v domku čp. 145 na Příkopech. Vynikal krásným hlasem, který mu s pomocí učitele Fr. Špindlera zajistil přijetí do brněnského kláštera minoritů (vokalista). Studoval gymnázium, s příchodem mutace však musel místo vokalisty opustit. Vrátil se do rodného města a nastoupil místo písaře v kanceláři dr. Pitry. Ten na mladý talent upozornil Jana Ludevíta Lukese, který mu zprostředkoval kancelářské místo v Praze a ujal se jeho pěveckého výcviku (1875). Dne 17. 7. 1878 poprvé vystoupil v Prozatímním divadle a pro velký úspěch byl ihned angažován. Po roce však odešel do Štětína, později přijal nabídku ředitele vídeňské opery W. Jahna a stal se členem tehdy nejproslulejší opery ve střední Evropě. Z Vídně odešel do Pešti (1884-1903), kde spolu s Irmou Reichovou tvořili "slavné české souhvězdí". Hostoval také na českých scénách. Po změnách hranic v r. 1918 měl z důvodu přiznání penze přijmout maďarské občanství. Odmítl, přihlásil se ke svému češství, avšak přišel téměř o všechen majetek. Přesídlil tedy s rodinou do Vídně a přijal místo na velvyslanectví Československé republiky. Zde přispíval do českých novin. Rodné město navštívil pouze několikrát při svých dovolených. Po smrti druhé ženy se odstěhoval k dceři Elišce na statek ve Stanislawowě (dnes Ivano-Frankivsk), kde v listopadu r. 1931 zemřel.

Stanislav <br />Lének

Stanislav
Lének

17.4. 1921 -  12.1. 2004

Narodil se v Čelechovicích u Prostějova. Jeho otec byl domácím krejčím, matka se starala o domácnost. Jako absolvent Státní odborné školy tkalcovské v Prostějově vystřídal řadu zaměstnání - dělník v zemědělství, tkadlec, návrhář tkanin a vedoucí ateliéru v Lettnerově továrně v Horním Městě u Rýmařova. Od roku 1947 nastoupil na místo návrháře v ateliéru textilní továrny na Parníku. V pozdější funkci dezinatéra byl posílán na služební cesty za účelem poznání módní linie textilních výrobků - košilovin, pyžamovin, halenkovin, plášťovin a lůžkovin. V té době navštívil západní Německo, Itálii, Rusko, Francii, Rakousko. K původnímu vzdělání přidal dálkové studium na uměleckoprůmyslové škole v Brně, absolvoval řadu seminářů a týdnů kreslení pod patronací Ústavu bytové a oděvní kultury. Byl členem kolektivu, který získal státní vyznamenání za tkaniny pro Světovou výstavu v Bruselu, sám obdržel řadu ocenění za výrobky pro LVT, za podíl na soutěžích o nejlepší výrobek roku.

Veškerý volný čas věnoval malování krajiny. Náměty čerpal nejen z České Třebové a jejího okolí. Pocházely ze všech koutů republiky, kam se dostal za studiem přírody. Při práci používal tužku, pero, štětec i špachtli. S obrazy Stanislava Lénka jsme se mohli setkat na výstavě v ZK Perla 02 v dubnu 1980. Tehdy vystavoval společně s Karlem Tomšem. V roce 1981 odešel do důchodu a vrátil se na Moravu. Na sklonku života žil v Kostelci na Hané, domek v Čelechovicích na Hané předal synovi.