Tip: do vyhledávacího pole zadejte příjmení hledané osoby, místo jejího narození/úmrtí nebo obor jejího působení. V roletě poté zvolte, kde se zadaný výraz bude hledat.
Oldřich <br />Bittl

Oldřich
Bittl

Jedním z nejznámějších českotřebovských divadelních ochotníků, jehož jméno je dodnes – s výjimkou těch nejmladších – známé všem našim spoluobčanům, byl bezesporu pan Oldřich Bittl. Pocházel ze starého hereckého Bittlova rodu a nesporný talent, zděděný po předcích, jej záhy přivedl na „prkna, jež znamenají svět“ a jevišti zůstal věrný po celý svůj život.


Kočovná divadelní společnost, v níž rodina Bittlova působila, se stala ve své době velice známou, zejména ve východních Čechách. Na jedné ze „štací“, v Brandýse nad Orlicí, se dne 5. srpna 1905 manželům Jaroslavě a Josefu Karlu Bittlovi narodil předposlední z pěti synů, Oldřich.

Josef Karel Bittl v roce 1912 ve věku dvaačtyřiceti let zemřel a paní Jaroslava byla nucena se vedle práce na scéně věnovat výchově svých synů. V následujících letech divadelní společnost pana ředitele Hurty, u níž Jaroslava Bittlová působila, zavítala čas od času i do České Třebové. Zde se Jaroslava Bittlová poznala s majitelkou cukrárny v Hýblově ulici paní Františkou Duškovou. Ta paní Bittlové nabídla, aby se syn Oldřich, který právě končil školní docházku, v Duškově závodě vyučil cukrářem. Tak se také stalo a Oldřich Bittl se o řadu let později stal majitelem vlastní cukrárny pod podloubím dnes již neexistujícího domu čp. 42 na náměstí. Tomuto zaměstnání se věnoval i po znárodnění. Vedle vlastní profese však dokonale využíval daru, vloženého do kolébky jednou ze tří sudiček, hereckého talentu.


Dnes by již nikdo nespočítal v kolika hrách a v kolika rolích se Oldřich Bittl během svého života objevil. Namátkou připomeňme např. tituly Don Carlos, Matka, Maryša, Na dvoře vévodském, Bílá nemoc a Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou.


Po řadu let vystupoval Oldřich Bittl po boku svého kamaráda Čeňka Hampla. Bývaly to ku příkladu mikulášské a čertovské pochůzky, kdy Mikuláš v podání Č. Hampla a čert O. Bittla, v kostýmech, zapůjčených divadlem v Pardubicích, vzbuzovali opravdový respekt u všech dětí v navštívených rodinách. Tradiční byly velikonoční vyjížďky za koledou, a to třeba i s bračkou taženou párem koní. Od některého z hospodářů v Semaníně se vypůjčil pár koní s bryčkou, která se týden před „šmekustrem“ zprovoznila, ozdobila pestrými pentlemi, a již se vyjíždělo na koledu po třebovských sousedkách.


Oldřich Bittl se podílel ve spolupráci s malířem a hercem Karlem Tomšem i na výzdobě sálů v Dělnickém a Národním domě před tradičními divadelními plesy. Uplatnil se také jako divadelní režisér, maskér a poradce pro dětská představení. Podílel se na mnoha estrádních a kabaretních vystoupeních, kde účinkoval po boku Karla Tomše, Jarky Sedláčkové, Vlasty Přívratské a dalších místních umělců.


Samostatnou kapitolou v umělecké činnosti Oldřicha Bittla bývalo působení na Jabkancových poutích. Zde vytvořil nezapomenutelnou postavu „obecního policajta“, podávajícího hlášení „purkmistrovi“ Čeňku Hamplovi. Na pódiu u kostelíčka se však objevil i v dalších výstupech, např. s J. Vařečkovou.


Oldřich Bittl se s námi navždy rozloučil v nemocnici v Pardubicích dne 6. března 1978 ve věku nedožitých třiasedmdesáti let.

Marcus Aurel<br />Stefan

Marcus Aurel
Stefan

V roce 1930 maturoval Aurel Stefan na gymnáziu, pak pokračoval ve studiích na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ještě během studií se oženil se Slovinkou Raineldou. Po studiích krátce působil v nemocnici v Semilech a Jaroměři. V roce 1939 byl zařazen do Školy důstojníků zdravotní služby v záloze v Praze Vršovicích. V prosinci roku 1939 opustil s bratrem Ivanem Protektorát s cílem dostat se přes Balkán k československé zahraniční armádě do Francie. Jeho bratr byl v Žilině zatčen a Aurel musel odejít bez něho. V Záhřebu se přihlásil do československé armády v zahraničí a setkal se s manželkou a dcerou Jasnou, které sem odcestovaly dříve. Nakonec se dostal do Francie a byl v březnu 1940 prezentován u československé armády a přidělen v hodnosti vojín k ženijní rotě v Agdě. Po pár měsících byl povýšen a nasazen na francouzsko-německou frontu. V červenci 1940 byl evakuován do Velké Británie a přidělen jako lékař k 1. československé smíšené brigádě k brigádní ambulanci. Postupně získal až hodnost podporučíka zdravotní služby v záloze, absolvoval několik kurzů. V říjnu 1942 byl přidělen jako lékař k 313. peruti RAF, kde už působil jeho bratr Benignus, který ale brzy tragicky zahynul. Peruť opustil v listopadu 1943 a poté sloužil na různých základnách. V roce 1944 působil v nemocnici Queen Victoria Hospital v East Grinsteadu, kde získal zkušenosti v oboru plastické chirurgie. V březnu 1946 byl repatriován a pracoval jako plastický chirurg ve Vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Rozvedl se a v roce 1947 se podruhé oženil s Marjorie Powrie, se kterou měl tři děti. V říjnu 1947 odešel na vlastní žádost z aktivní vojenské služby a nastoupil jako chirurg v Hradci Králové. V témže roce odjel do Velké Británie, kde pracoval v soukromé lékařské praxi do penze (1976). V roce 1951 získal britské občanství. Po smrti druhé manželky se oženil potřetí. Po sametové revoluci navštěvoval svůj domov a setkával se se svým bratrem Hvězdoslavem. Zemřel v Anglii.

Josef <br />Dědour

Josef
Dědour

Josef Dědour byl místopředsedou Jednotného zemědělského družstva v Ústí nad Orlicí. 28. listopadu 1957 byl Krajským soudem v Pardubicích a 30. ledna 1958 Nejvyšším soudem v Praze odsouzen k 5 1/2 roku odnětí svobody, propadnutí celého jmění, ztrátě čestných práv občanských na 5 let a k zákazu pobytu v okrese Ústí nad Orlicí na 5 let. 

Rehabilitován byl Krajským soudem v Hradci Králové 23. listopadu 1990.

Opravdoví lidé, skutečné příběhy

Seznamte se s osobnostmi z regionů ČR. Možná je zatím neznáte, ale jejich životy a osudy jsou kusem naší historie, která by neměla být zapomenuta.

Připojte se!

Máte vlastní databázi osobností? I vaše data můžete vystavit u nás! Podrobnosti zde.

Databáze nyní pokrývá tato místa a regiony:

  • <Kolín>
  • Plzeň>
  • <Dečín>
  • <Náchoda>
  • Svitavy
  • Česká Třebová
  • Ústí nad Orlicí
  • Vysoké Mýto
  • Hlinsko
  • Chrudim
  • Havlíčkův Brod
  • České Budějovice
  • Zlín
  • Hradec Krílové
  • Písek
  • Ostrava

Kalendárium pro tento měsíc

Tento měsíc mají výročí i tyto osobnosti
Ladislav <br />Bareš

Ladislav
Bareš

22.4. 1918 - 1.7. 2000

Český trumpetista.

Antonín <br />Plocek

Antonín
Plocek

11.4. 1912 - 2.7. 1941

Narodil se v České Třebové v rodině železničního zaměstnance. Po základní škole pokračoval na řemeslnické škole v Litomyšli, kterou ukončil v roce 1929.Než nastoupil do školy leteckého dorostu v Prostějově, krátce pracoval ve Šreflově Armaturce. Leteckou školu ukončil 30. června 1932 a okamžitě nastoupil presenční službu u 3. leteckého pluku M.R. Štefánika v Žilině. Zde byl jmenován polním pilotem a povýšen do hodnosti četaře. V roce 1935 je převelen do Boky Kotorské v Jugoslávii, kde sloužil pět měsíců.

Po návratu do vlasti absolvoval kurs nočního létání, který ukončil v květnu 1937. Do rozbití republiky sloužil v Žilině. Potom pracoval v Praze jako úředník na ministerstvu vnitra, odkud 6. prosince 1939 odešel do Anglie. Po nucené karanténě a následné přísaze ve Falmouthu je zařazen do RAF. Po přeškolení na bombardovací letouny Wellington je v prosinci 1940 převelen k čsl. 311. bombardovací peruti RAF v Honingtnu. Zde prošel dalšími procvičovacími a zdokonalovacími lety, které trvaly do 3. března 1941. V následujících dnech začal létat s různými osádkami na cíle v Německu a v okupované Evropě.

V červnu 1941 je jmenován 2. pilotem v osádce kapitána stg. Oldřicha Helmy. Jejich letoun byl o měsíc později omylem sestřelen britským nočním stihačem. Při návratu z náletu na Cherbourg s největší pravděpodobností selhal přístroj IFF (Identification Friend or Foe, "identifikace přítel - nepřítel"). Při pohledu na radar tak důstojník GCI (kontrola pozemního řízení stíhání) usoudil, že Helmův Wellington je ve skutečnosti nepřátelským strojem a vydal přesně navedenému britskému nočnímu stíhači povel k palbě. Je smutným paradoxem, že za řízením útočícího Beaufighteru Mk.IF seděl samotný velitel 604. noční stíhací perutě RAF Wing Commander Charles H. Appleton, DSO, DFC, který ve tmě nedokázal neznámý dvoumotorový letoun bezpečně identifikovat. V troskách sestřeleného Wellingtonu KX-U 311 zahynula poblíž města Mere a Shaftesbury v hrabství Wiltshire celá československá posádka. Kromě seržanta Helmy ji tvořili P/O Richard Hapala a seržanti Jaroslav Lančík, Adolf Dolejš, Jaroslav Petrucha a Antonín Plocek. Všichni členové posádky zahynuli a jsou pohřbeni ve společném hrobě (urna 153, 311) na vojenském hřbitově The Devizes Road Cemetery, Salisbury, Wiltshire.

Jaroslav <br />Ulrych

Jaroslav
Ulrych

28.4. 1920 -  30.3. 1972

Český pěvec. Otec sourozenců Hany a Petra Ulrychových. Otec hudebník odešel 1921 do Jugoslávie a již se nevrátil. Matka se později znovu vdala a rodina se odstěhovala do Lhoty pod LIbčany. Vystudoval měšťanskou školu v Kuklenách. Vyučen strojním zámečníkem. Totálně nasazen v Německu. 1942 se oženil. Soukromě se učil zpěv v Hradci Králové (uč. Jakoubková) a v Praze (L. Kadeřábek). První koncert 23.9.1947 v HK. Od 1948 opera Liberec, od 1952 v AUS Brno, poté  v Janáčkově opeře v Brně. 60. tenorových rolí. Manželka Hana žije v Brně (89 let), děti koncertují se skupinou Javory.