Pavel Bošek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 01. 01. 1932
Datum úmrtí 17. 11. 1980
Místo narození Praha (okres Praha)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení prozaici , dramatici

Životopis

Prozaik, dramatik. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od konce 60. let majitel chalupy ve Svaté Kateřině u Borové, odtud knižka povídání Borokosy /1996/.

Pavel Bošek (narozen 1.ledna 1932) vystudoval na přání otce práva, po krátké "úřednické" kariéře na ministerstvu kultury působil jako dramaturg v Armádním uměleckém souboru, později se stal šéfem Satirického divadla a ještě později šéfredaktorem Repertoáru malých scén a časopisu Amatérská scéna. Na jeviště ho přivedl Jiří Robert Pick. Zásluhu o to, co se na jevišti naučil, přiznává Pavel Bošek svému dlouholetému partnerovi Ivanovi Vyskočilovi. Po jeho boku Pavel Bošek vyzrál ve zcela samostatnou tvůrčí osobnost se svým vlastním originálním jazykem, výběrem životních situací, o nichž psal a hrál, i se svým vlastním způsobem humoru, který komplementárně souzněl s humorem Vyskočilovým.

Pavlu Boškovi nejprve už jako známému interpretovi vlastních textů na pódiích Paravanu a Reduty vyšly dětské knížky Čekání na Josefa a Kormidelník Vlnovský. V roce 1970 byla vydána sbírka povídek Redutání a o rok později soubor Erotikhon.

V pozůstalosti zůstaly fragmenty novely Borokosy aneb Řeči na mezi, v níž se inspiroval venkovským prostředím své milované Vysočiny, i zápisky z jeho černých sešitů, které doplňují portrét osobnosti laskavého a moudrého člověka Pavla Boška o poněkud vážnější tóny, ukazují jeho schopnosti hlubší reflexe každodenního lidského hemžení a poodhalují odvrácenou tvář klauna, jehož také někdy bolí úsměv a do humoru se mu zoufale nechce.

Ověření Slovník české literatury 1970-1981. Praha 1985.
www.cbdb.cz//autor-
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy