František Fuksa

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 02. 02. 1859
Datum úmrtí 27. 12. 1938

Životopis

JUDr. František Fuksa, budovatel Vinohradského divadla a jeho ředitel, čestný předseda spojeného družstva Národního divadla, ředitel Městských úřadů na Královských Vinohradech aj.Český právník a divadelní ředitel. Používal titul JUDr.
Narodil se v Horní Lhotce u Chotěboře. Na gymnázium chodil každý den pěšky až do Německého Brodu. Po studiích se stal úředníkem nejprve v Chlumci nad Cidlinou, později v Praze na Královských Vinohradech ve funkci ředitele městských úřadů v letech 1884-1915. Od roku 1907 byl nejdříve členem, poté jednatelem, místopředsedou a od roku 1931 předsedou správního výboru Spojeného družstva Národního divadla. Od 4. září 1913 se stal František Fuksa třetím ředitelem Městského divadla na Královských Vinohradech. Tato volba se ukázala jako velmi š??astná, nebo?? ředitel Fuksa se vypracoval v jednoho z nejznamenitějšího českého divadelního ředitele.
S manželkou Miroslavou měli syna Jiřího.
Napsal, sebral, sestavil: František Fuksa psal články do časopisů Osvěta a Samosprávný obzor.
Přispíval do Ottova slovníku naučného - od 26. dílu (od roku 1907).
Knihovníček vypátral: Zdeněk Štěpánek vzpomíná: "... Za pracovním stolem seděl starší pán s doutníkem v ruce. Vstal, velmi zdvořile a korektně mne přivítal. Podal mi ruku orámovanou kulatou, škrobenou manžetou a vybídl mne, abych se posadil. Viděl jsem ho zblízka poprvé. Byl prostřední postavy, na jeho obličeji s nevýrazným knírkem pod nosem nebylo nic pozoruhodného, kromě velmi bystrých očí, z nichž levé se občas zkoumavě přivíralo. Bylo v něm cosi lišáckého, advokátsky mazaného..."
Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači, edice Chotěboře  Chotěbořské ECHO č. 7-8/2009 Literární osobnosti aneb Od pera k počítači, edice Chotěboře
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř