Otakar Theer

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 10. 02. 1879
Datum úmrtí 20. 12. 1917

Životopis

Básník, dramatik a prozaik.
Narodil se v Černovicích, hlavním městě tehdejší Bukoviny na dnešní Ukrajině.
Jeho otec byl důstojníkem tamější posádky. Oba rodiče pocházeli z Nymburka, matka z bohaté a vlivné statkářské rodiny. Otec zemřel brzy po synově narození, a tak chlapec vyrůstal až do deseti let v prostředí matčiny rodiny v Nymburce, které mělo vliv na utváření jeho povahy i světového názoru. Roku 1910 se matka se synem přestěhovala do Prahy. Zde Theer vystudoval klasické gymnázium. Soukromě studoval francouzštinu a francouzskou literaturu, která se stala jeho trvalou zálibou a v pozdějších letech i předmětem jeho referentské a překladatelské činnosti. Soustavně také sledoval současnou literární produkci, zejména symbolistickou a dekadentní, jež ovlivnila i jeho rané literární pokusy. Ještě jako sedmnáctiletý gymnazista publikoval časopisecky první verše pod pseudonymem Otto Gulon. Tehdy také navázal první literární kontakty, například s F. X. Šaldou a jeho okruhem. Šaldovým prostřednictvím se stal spolupracovníkem Literárních listů a Lumíra. Po maturitě 1899 se Theer zapsal na právnickou fakultu, ve čtvrtém ročníku přestoupil na filozofii. Roku 1906 promoval z všeobecných dějin a srovnávacích literatur a nastoupil na místo úředníka v Univerzitní knihovně, které zastával do konce života. Před válkou se dočasně sblížil se skupinou kolem Almanachu na rok 1914, k jehož iniciátorům patřil. Zemřel po těžké nemoci uprostřed války, brzy po premiéře své první a jediné hry.
Napsal, sebral, sestavil: Theer, Otakar: Básnická pozůstalost. 1924.
Gulon, Otto: Háje, kde se tančí. 1897. (vydáno pod pseudonymem).
Theer, Otakar: Nápisy Duše. 1899.
Theer, Otakar: Pod stromem lásky. 1903.
Theer, Otakar: Úzkosti a naděje. 1911.
Theer, Otakar: Všemu navzdory. 1916.
Theer, Otakar: Výpravy k Já. 1900.
Knihovníček vypátral: Tento básník a spisovatel má k Chotěboři vazbu přes Františka Kubánka.
V roce 1917 po premiéře své jediné hry, dramatické básně s názvem Faethón, při věšení uměleckých trofejí ve svém bytě na Hradčanech mu uklouzl žebřík po lakované podlaze a on si poranil žlučník. Po operaci ve Vinohradské nemocnici přijal Kubánkovo pozvání do Chotěboře na rekonvalescenci.
František Kubánek znal Theera z premiérových divadelních představení. Theer byl v Chotěboři spokojen, napsal zde i několik básní inspirovaných pohledem od kapličky sv. Anny. Bohužel se objevily komplikace a Otakar Theer předčasně zemřel. Po Otakaru Theerovi je v Chotěboři pojmenovaná ulice.
Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř