František Weihrauch

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 17. 11. 1902
Datum úmrtí 18. 03. 1943
Místo narození Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí Osvětim (Polsko)
Profese a obory působení odbojáři, protinacističtí odbojáři

Životopis

Narodil se 17. 11. 1902 ve Vídni. Pocházel z početné rodiny. Absolvoval hospodářskou školu. Po přesídlení rodiny do Čech, pracoval na zemědělské usedlosti ve Dvorkách u Kameničné. Po skončení vojenské služby v Hradci Králové pracoval v otcově dílně na vycházkové hole a vyučil se soustružníkem nekovových materiálů. V období hospodářské krize správcem městské plavecké školy. V roce 1923 se stal úředníkem Městské spořitelny v Žamberku. Již od roku 1920 členem Sokola, vynikající cvičenec, později zástupcem náčelníka a od roku 1937 náčelníkem žamberské jednoty a VI. okrsku. Založil a vedl hudební skupinu Weihrauchův jazzband. V letech 1939-40 aktivním účastníkem podzemního hnutí, organizoval přípravu k odboji. Po vypuknutí války zapojen do odbojové organizace Obrana národa a sokolské odbojové organizace Jindra. Dne 14. 11. 1942 gestapem zatčen a vězněn v Hradci Králové. Na začátku ledna 1943 převezen do Osvětimi, kde 18. 3. 1943 zemřel. Dne 8. 6. 1946 vyznamenán Československým válečním křížem 1939 in memoriam. Jméno uvedeno na pamětní desce Obětem 2. světové války v sokolovně v Žamberku (odhalena 8. 12. 1946) a na Pomníku Obětem 2. světové války na budově Sokolovny v Hraci Králové - Pražském předměstí.

Události v životě

-- nezařazeno --
MístoŽamberk (okres Ústí nad Orlicí)
Ověření Trojan, E.: Tak přísahali..., Oftis, Ústí nad Orlicí, 2001
www (Pavel Svědiroh), cit. 22. 8. 2013
www (Spolek pro vojenská pietní místa), cit. 22. 8. 2013
Spolek pro vojenská pietní místa
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí