Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Hana Vítová (Pseudonym)

Známa také jako:
Jana Lašková (Jméno za svobodna nebo rodné)
Hana Witt (Jazyková varianta-ger)
Jana Rádlová (Jméno získané sňatkem)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
24. 01. 1914
Místo narození
Praha (okres Praha)
Datum úmrtí
03. 03. 1987
Místo úmrtí
Praha (okres Praha)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Hana Vítová se narodila Praze jako Jana Lašková operní pěvkyni Nině Laškové a opernímu pěvci a učiteli hudby Hanušovi Laškovi (1860 - 1937). Už od dětství tedy dostávala hudební vzdělání. Zpočátku na uměleckou dráhu nepomýšlela a chtěla být učitelkou. Po naléhání rodičů však nakonec odešla na (a nedokončila) dramatické oddělení pražské Státní konzervatoře (1928 - 1931) a soukromě se pěvecky školila u zpěvačky Kamily Ungrové.
Studium opustila kvůli angažmá v Osvobozeném divadle V + W (1931 - 1932 a 1933 - 1935). Dále vystupovala v olomoucké zpěvohře (1932 - 1933), Divadle Vlasty Buriana (1935 - 1937), Švandově divadle (1939 - 1941), Novém divadle (1941 - 1942), Uranii a Studiu Intimního divadla (1943 - 1945). Po přerušení kariéry z politických důvodů se mohla vrátit do okrajových pražských divadel Alhambry (1953), kabaretu U svatého Tomáše (1953 - 1959) a do konce 60. let na zájezdových estrádách.
Její krásná, jemná a melancholická tvář s modrýma očima, úzkými rty a havraními vlasy se skvěle vyjímala na divadelních prknech (Golem, Caesar, Kat a blázen, Slaměný klobouk, Osel a stín, Karolina, atd.) a o to více před filmovými kamerami (Peníze nebo život, Načeradec, král kibiců, Dům na předměstí, Nezlobte dědečka, Matka Kráčmerka, Sextánka, Trhani, Jedna z milionu, Batalion, Jarčin profesor, Lidé na kře, Cech panen kutnohorských, Adam a Eva, Noční motýl, Valentin Dobrotivý, Šťastnou cestu, Sobota, Znamení kotvy, Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář a jiné), kde patřila ve 30. a 40. letech k nejobsazovanějším filmovým herečkám.
Pod jménem Hana Witt hrála za okupace ve dvou německých filmech, což jí připravilo po válce nejeden problém. S českým filmem se rozloučila v 50. letech jedinou rolí referentky MNV Koubové v Cikánově komedii Muž v povětří (1955). Naposledy před filmovými kamerami stanula v západoněmeckém snímku Kurta Hoffmanna Dům v Kaprové ulici (1964). Tím její filmová kariéra definitivně ustala.
V 60. až 80. letech se ještě zjevila v televizi (Babiččina krabička, Čtrnáctý v řadě, Kavárnička dříve narozených). Rodinné problémy (sebevražda jediné dcery Bedřišky v roce 1959), dvě rozvedená manželství se zpěvákem Jaroslavem Pospíšilem (1905 - 1979) a novinářem Bedřichem Rádlem (1905 - 1981) a těžká autonehoda ji dohnaly na úplné dno a k alkoholismu. V pozdějších letech se živila pod civilním jménem Jana Rádlová jako překladatelka z angličtiny, němčiny a ruštiny. Hana Vítová zemřela v úplném zapomenutí, zahořklá, nemocná a opuštěná v jedné z pražských nemocnic.
Otec Hany Vítové Hanuš Lašek byl bratrem Rudolfa Laška, strojvedoucího a majitele domu č. p. 66 v Hýblově ulici v České Třebové, jenž byl otcem šesti dětí, mj. pekaře Josefa Laška, řezníka Aloise Laška a starosty města Litomyšle MUDr. Františka Laška. Herečka se s českotřebovskou rodinou Lašků (především s řezníkem Karlem Laškem) osobně znala a až do své smrti s nimi udržovala písemný styk.

studium: 1928  –  1931
MístoPraha (okres Praha)
KorporacePražská konzervatoř

zaměstnání: 1931  –  1935
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceOsvobozené divadlo

zaměstnání: 1935  –  1937
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceDivadlo Vlasty Buriana

zaměstnání: 1939  –  1941
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceŠvandovo divadlo

zaměstnání: 1941  –  1942
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceNové divadlo

zaměstnání: 1953  –  1959
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceKabaret U svatého Tomáše
Popiskabaretu U svatého Tomáše (1953 - 1959)
Autor
Jaroslav Lopour (Autor textu)
Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 24.7.2012
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová
Související osoby

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2551 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.