Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Michal Dorčinec

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
22. 09. 1919
Datum úmrtí
19. 10. 2003
Místo úmrtí
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Celé své mládí prožil na Podkarpatské Rusi v rodině zemědělce. V jeho 19 letech začala 2. světová válka, která poznamenala jeho další životní osud. Stal se legionářem 2. světové války, strávil 3 roky v sibiřském koncentračním táboře a na nucených pracích.

Dne 6.5.1940 se pokusil o přechod hranic z ČSR do Sovětského svazu. Podkarpatskou Rus zabírala maďarská vojska, která byla známá svými krutými způsoby zacházení a která chtěla násilím Podkarpatskou Rus připojit k Maďarsku a jemu nezbylo než utéct, ale u města Skoleva byl zajat ruskými vojáky, protože nechtěli uvěřit, že utíká z ČSR dobrovolně a považovali ho za špiona.

Po zajetí ve městě Skoleva byl postupně převážen z věznice do věznice až do Vinnice a Stryj. Dále pak do Starobělska, kde ho odsoudili na 3 roky a odvezli na Sibiř - do oblasti Uchta. Pracoval spolu s dalšími zajatými vojáky v Pečoře a Vorkutě v lesích, na naftových vrtech, při kopání kanálů na rozvod plynu. Teplota zde klesala až na 65 stupňů pod nulou. Z Uchty byli vězni znovu rozváženi do dalších koncentračních táborů. Skončil až v transportu do Buzuluku. Podle československo-sovětské dohody musela sovětská armáda své vězně v Buzuluku propustit. Zde Michal Dorčinec nastoupil do armády Ludvíka Svobody (12. 2. 1943).


S armádou generála Svobody pokračoval v bojích u Sokolova, Kyjeva, Vasilkova, Rudé a Bílé Cerkve, Ostražan. Zde byl těžce raněn a převezen do nemocnice přes Kyjev, Moskvu, Novosibirsk, Irkutsk, kolem Bajkalského jezera až do města Čita na mongolských hranicích. Tam ležel 4 měsíce, potom odjel zpátky na štáb, kde zjistil, že je veden jako mrtvý, byl odvelen na frontu, kam prošel přes Kicmaň, Krosno a Duklu. Na území Československé republiky se dostal s armádou Ludvíka Svobody koncem roku 1944, kdy překročili hranice a pokračovali do Prahy, kam došli 9. 5. 1945.

Celou cestu z Buzuluku až do Prahy prošli pěšky. Na našem území prošli města Svidník, Poprad, Svatý Mikuláš, Žilinu, Olomouc až do Prahy. Po osvobození pak doslal v srpnu dovolenku, odjel na východní Slovensko a poté se rozhodl přejít hranici zpět na Podkarpatskou Rus do své rodné obce, kde měl svou snoubenku. Ještě v srpnu 1945 se se snoubenkou Helenou oženil a společně se vrátili do Čech, kde v armádě dosloužil ještě do konce roku 1945. Poté si našel zaměstnání v Mariánských Lázních u Správy silnic. V roce 1946 a 1947 se jim tam narodily obě jejich děti - dcera a později syn.

Pro jeho zdraví se přestěhovali do Horní Čermné u Lanškrouna. Po provdání dcery do České Třebové se sem s manželkou odstěhovali i oni a to v roce 1977 ke své dceři a potom, co dostavěli družstevní dům, se přestěhovali s manželkou do svého bytu v ulici U stadionu. Potom, co jeho manželka v roce 1994 zemřela, pokračoval ve své práci na zahrádce, která byla jeho láskou a věnoval jí veškerý svůj elán a volný čas.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.07.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.