František Krejčí

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 21. 10. 1901
Datum úmrtí 13. 06. 1984
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení astronomové, novináři, publicisté

Životopis

Narodil se v České Třebové. Měl ještě dva mladší sourozence. Otec padl v první světové válce, neznámo kde. Matka zemřela, když mu bylo dvanáct roků. František se vyučil černému řemeslu v továrně Kolben-Daněk v Praze a vrátil se domů. Pracoval ve strojírně L. Kapouna v České Třebové, odkud přešel do služeb ČSD a stal se strojvedoucím.

V roce 1946 odešel do Karlových Varů, kde pokračoval i nadále jako strojvedoucí. Když musel ze zdravotních důvodů zaměstnání opustit, nastoupil do redakce závodního časopisu na dole Marie Majerová v Sokolově


Od mládí se zabýval astronomií, ale až v Karlových Varech se jí mohl plně věnovat. Založil roku 1963 lidovou hvězdárnu v Karlových Varech a řídil ji dvacet let, rovněž během přestavby po zničujícím požáru v roce 1971. Stal se vůdčí osobností amatérské astronomie. Byl vynikajícím jejím popularizátorem, vedl astronomický kroužek, přednášel, vydával odborný časopis, fotografoval meteory. Prováděl pozorování celooblohovou kamerou pro Evropskou bolidovou síť.

Po jeho smrti byla hvězdárna v Karlových Varech a jedna z přilehlých ulic pojmenována jeho jménem. Jméno Františka Krejčího má i planetka, objevená 21. září 1997 na hvězdárně v Ondřejově. Nebeské těleso se jmenuje 29 473 Krejčí (objevitelé P. Pravcec, L. Šarounová).

Za zásluhy o astronomii získal čestné členství v Československé astronomické společnosti, která mu udělila Keplerovu a Koperníkovu medaili. Stal se také čestným členem Akademie věd.


Do rodného města České Třebové přijížděl nepravidelně za svými přáteli a známými a také mu šlo o aktivizaci astronomického kroužku na zdejším gymnáziu. Do školy přivážel a též posílal veškeré dostupné propagační materiály.

Události v životě

zaměstnání: 1963  –  1983
MístoKarlovy Vary (okres Karlovy Vary)
KorporaceHvězdárna Karlovy Vary
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
www (Planetky.Astro), cit. 5.12.2012
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Hvězdárna Karlovy Vary
Planetky