Vratislav Bělský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Související osoby
1884 - 1968
Otec
Datum narození 05. 05. 1924
Datum úmrtí 26. 04. 2003
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Brno (okres Brno)
Profese a obory působení pracovníci ve školství, vysokoškolští učitelé, cembalisté, varhaníci, historici, učitelé, pedagogové, hudební pedagogové, hudebníci

Životopis

Význačný cembalista, varhaník, hudební vědec a pedagog se narodil v České Třebové v rodině akademického malíře a středoškolského profesora Františka Bělského. V rodném městě vystudoval reálné gymnázium a přitom se hudebně vzdělával na hudební škole v Pardubicích a soukromě ve Třebové u Františka Preislera mladšího (klavír). Během války byl totálně nasazen, a tak mohl studovat na brněnské konzervatoři až v roce 1945 (varhany u profesora Jos. Černického). V roce 1949 se oženil, manželka Vlasta studovala též varhany. Další vzdělání získal na JAMU u profesora Františka Michálka.

Než nastoupil na dráhu profesora brněnské konzervatoře, nejprve se věnoval koncertní činnosti s komorními sólisty. Z této spolupráce také vznikla celá řada televizních a rozhlasových nahrávek. Od roku 1952 učil na hudebních školách v Kuřimi u Brna a ve Šlapanicích.

Byl nejen praktickým hudebníkem, ale věnoval se i studiu historie a teorie hudby. Objevil a z rukopisů připravil k provedení řadu skladeb českých mistrů, které také vydal tiskem v edici Musica antiqua bohemica. Soustředil se na Adama Michnu z Otradovic a Jana Dismase Zelenku. Pro své žáky na konzervatoři napsal Nauku o varhanách, která se dočkala několika vydání.

Přeložil knihy a učebnice o interpretaci (Pokus o návod jak hrát na příčnou flétnu J.J. Quantze, Důkladná škola na housle L. Mozarta, Úvaha o správném způsobu hry na klavír C. Ph. E. Bacha …). Varhanní hru na konzervatoři vyučoval sedmnáct let, ještě dlouho v důchodovém věku byl lektorem odborných předmětů na JAMU.

Události v životě

studium: 1945  –  1948
MístoBrno (okres Brno)
KorporaceStátní hudební a dramatická konzervatoř
Popis

u Josefa Černockého


studium: 1948  –  1953
MístoBrno (okres Brno)
KorporaceJanáčkova akademie múzických umění v Brně
Popis

u Františka Machálka


zaměstnání
MístoKuřim (okres Brno - venkov)
KorporaceZákladní umělecká škola

zaměstnání
MístoŠlapanice (okres Brno - venkov)
KorporaceZákladní umělecká škola
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Český hudební slovník
Díla, kterých je autorem nebo spoluautorem