Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Marie Blodíková

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
05. 09. 1910
Datum úmrtí
23. 04. 1987
Místo úmrtí
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Marie Blodíková byla v České Třebové známá především jako znamenitá herečka nejrozmanitějších žánrů, která se jako nemnoho žen prosadila také jako režisérka. V této souvislosti je často vzpomínána především Čapkova Matka. Mezi svými kolegyněmi zůstala v této roli do dnešní doby zatím zřejmě nepřekonána. Její práce pro divadlo je také vzpomínána ve všech hodnoceních DS Hýbl.

K divadlu přivedla i svou snachu Magdu Blodíkovou, která byla nejen dobrou herečkou, ale zařadila se i mezi režiséry (Smrt na samotě)... Tuto práci "odstartovalo" už v říjnu 1945 provedení Čapkovy Matky právě v režii Marie Blodíkové. Nebyla to jediná její režie, o její soustavné práci v divadelním souboru Hýbl svědčí řada výpisů, které tehdy pečlivě a zasvěceně připravil pro "Hlas Osvětové besedy", vycházející v padesátých letech, režisér Jaroslav Hosnedl. V květnu 1956 tak např. režírovala hru J. K. Tyla Pražský flamendr, hrála a pomáhala s režií J. Kšírové v r. 1957 při inscenaci Shakespearových veselých paniček Windsorských, další režií byl např. Tetanevův "Zpovědník" s Oldřichem Bittlem v hlavní roli. V té době měl DS Hýbl k dispozici neuvěřitelný počet 15 režisérů (M. Blodíková, O. Bittl, J. Hájek, J. Hosnedl, M. Chudý, J. Kšírová, A. Kučerová, B. Lána, O. Marková, Fr. Pecháček, B. Routek, J. Šlemr, B. Štangler, K. Tomeš a J. Uvízl). Tehdy bylo možné (v době kdy televize byla ještě v plenkách) běžné, během roku uskutečnit až osm premiér (1958). Pokud Marie Blodíková nehrála či nerežírovala, tak měla v souboru další důležité úkoly, jako nakonec i další aktivní členové Hýbla. Za všechno ostatní uvedu příklad z divadelního programu z r. 1957: "Provedení výpravy: R. Pelcl, K. Tomeš, V. Němeček, K. Čáslavka, Fr. Mihule. Světla: Jan Řeháček. Masky Miroslav Chudý, Text sleduje Marie Blodíková, kroje z pražské půjčovny...."

členství ve spolku: 1945  –  1958
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceDivadelní soubor Hýbl
Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.7.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.