Václav Blažek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 12. 07. 1922
Datum úmrtí 28. 01. 2004
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení myslivci, sportovci, textilní návrháři, výtvarnici, výtvarní umělci

Životopis

Narodil se na Parníku u České Třebové v rodině železničáře. Matka pracovala v místní textilce jako tkadlena. Základní školní vzdělání absolvoval v místě rodiště, následovala studia na textilní škole v Ústí nad Orlicí a Vyšší kreslířské škole textilní v Brně. Tu ale z důvodu totálního nasazení do textilní výroby v Německu dokončil až v roce 1947. Ihned po ukončení studia nastoupil do vzorovacího střediska textilní továrny na Parníku. V roce 1949 byl jmenován vedoucím vzorování a v této funkci setrval až do roku 1982, kdy odešel do důchodu. Při zaměstnání ještě vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Brně.

Ve volném čase hrál aktivně kopanou a lední hokej, cvičil v Sokole, věnoval se myslivosti a malování krajin. Jako českotřebovský patriot se do posledních dnů také zajímal o dění ve městě, zvláště o osud textilního podniku Primona. Byl i pravidelným návštěvníkem fotbalových zápasů na stadionu Pod Jelenicí.

Když nečekaně zemřel, rodina, přátelé i široká veřejnost se s ním naposledy rozloučila 3. února 2004 v kapli hřbitova v Dlouhé Třebové.

Události v životě

studium
MístoBrno (okres Brno)
KorporaceVyšší kreslířská škola textilní v Brně

zaměstnání
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporacePerla (firma)
Autor Jan Skalický (Autor textu)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.07.2011
http://www.zpravodaj.probit.cz/2009/kalend2_09.htm
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová