pedagogové, sokolové, státní úředníci, pracovníci ve školství, učitelé, středoškolští učitelé, sportovní činovníci, sportovci, členové spolků, vězni, političtí vězni, úřednici, publicisté
Narodil se v Německém (Havlíčkově) Brodě v rodině lékaře. Po studiu na Karlově univerzitě působil jako profesor moderních jazyků na Královských Vinohradech, v Kolíně, Kyjově a od roku 1911 v České Třebové. Všude, kam přišel, stal se vůdčí osobností kultury, sportu a politiky.
V našem městě byl obzvláště činný v Sokole (cvičitel, vzdělavatel, místostarosta). Od roku 1913 zasedal profesor Felix i ve zdejší městské radě jako první radní. Josef Felix, autor publikace „Význam Tyršova učení“, se věnoval i hře šachy a mezi jeho další záliby patřilo výtvarné umění a hudba. Sám také maloval. V posledních volbách do rakouského říšského parlamentu kandidoval za poslance, ale nebyl zvolen.
Za protirakouské postoje byl udán a žalářován. Po propuštění byl 14. února 1915 přeložen na gymnázium do Loun. Téhož roku na jaře jej odvedli s poznámkou p. p. (politicky podezřelý) a v srpnu nastoupil vojenskou službu. Padl na italské frontě poblíž Cima di Bocche, zasažen nepřátelským granátem. Pochován byl na osamělém vojenském hřbitůvku v Lusta See. Z úcty k němu pojmenovali třebovští jednu z ulic jeho jménem, známý byl i Felixův fond při Spolku pro podporování nemajetných studentů. V roce 1922 mu byla v místní sokolovně odhalena pamětní deska.