František Formánek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (5)
Datum narození 01. 04. 1888
Datum úmrtí 05. 04. 1964
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení výtvarnici, výtvarní umělci, štukatéři, členové spolků, objevitelé a vynálezci, sochaři, betlémáři, umělci

Životopis

František Formánek patří k nejvýznamnějším osobnostem našeho města. Narodil se v rodině chudého českotřebovského tkalce. Po ukončení měšťanské školy odešel na radu oblíbeného učitele modelování Vokála do Prahy. Učil se zde sochařem a štukatérem u firmy Jindřich Říha na Smíchově a po večerech, sobotách a nedělích se připravoval k dalšímu uměleckému studiu. S výučním listem nastoupil nejprve na uměleckoprůmyslovou školu (profesoři Sucharda, Drahoňovský, Klouček, Šaloun) a potom na Akademii výtvarných umění (prof. Štursa). Jako absolvent Akademie si v Praze dlouho nepobyl. Láska k rodičům a rodnému městu byla silnější než lákavá umělecká budoucnost.

V České Třebové je pověřován bohužel jen drobnými zakázkami. Známé jsou jeho umělecky hodnotné sošky, ozdobné předměty, pamětní desky rodáků, plakety, plastiky na fasádách některých domů, betlémy, portál na VOŠ a SOŠ Gustava Habrmana. Za pražského pobytu provedl štukatérskou výzdobu Křížovnického kláštera a vestibulu hlavního nádraží. Se sochařským a štukatérským uměním Františka Formánka se můžeme setkat také v Uherském Hradišti, Hlinsku, Olomouci a Vídni.

Od studentských let se také zabýval vědeckým studiem letectví, hlavně problematikou helikoptér. V jeho ateliéru byly desítky vlastnoručně zhotovených modelů. Pracoval pilně a nepřetržitě až do konce svého života. Jeden experimentů s letuschopným modelem se konal v roce 1927 na dvoře elektrotechnických závodů Antonína Pětníka v České Třebové. Následovaly další pokusy, 11.11.1928 představil svůj model helikoptéry veřejnosti, pokus proběhl na louce ve čtvrti Benátky, stroj se zvedl až do výše 20 metrů. Celý pokus natočila společnost Elekta Journal a snímek byl k vidění v biografech, snímek se bohužel nedochoval. Poslední umělcova léta fotograficky zdokumentoval jeho přítel František Brokeš, známý českotřebovský fotograf. Uměleckou pozůstalost odkázal Městskému muzeu v České Třebové, výsledky celoživotní badatelské práce (všechny své plány a patenty, včetně několika modelů helikoptér) Národnímu technickému muzeu v Praze.

Vytvořil také dva betlémy ze sochařské hlíny, z nichž jeden se dostal darem do vlastnictví českotřebovského Městského muzea. Byl členem Českého aviatického klubu a ve dvacátých letech českotřebovské pobočky Masarykovy letecké ligy.

Když nečekaně zemřel, přišlo se s ním rozloučit mnoho občanů města. První rozloučení proběhlo 10. dubna 1964 v obřadní síni na hřbitově v České Třebové, druhé v krematoriu v Pardubicích o čtyři dny později.

Události v životě

studium: 1905  –  1911
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceVysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Popis

UMPRUM - Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ateliér Stanislava Suchardy, ateliér Josefa Drahoňovského, Ladislava Šalouna. Začátkem října 1908 nastoupil do tzv. "Kloučkárny", dekorativní speciálky Celdy Kloučka


studium: 1920  –  1924
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceVýtvarná akademie
Popis

Na podzim roku 19020 začal navštěvovat sochařské lekce Jana Štursy. Roku 1923 se kvůli nemoci otce vrací do České Třebové. Studia ukončil po otcově smrti 1924.


zaměstnání: 1924  –  1925
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceGymnázium
Popis

učitel kreslení na místní reálce


zaměstnání: 1936  –  1937
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceŽivnostenská pokračovací škola
Popis

Živnostenská pokračovací škola existovala v rámci Habrmanovy školy práce pro neshody a snížení platu odtud odchází.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 12.07.2011
DUŠKOVÁ, Lucie; KESSELGRUBEROVÁ, Ludmila. Leťte, křídla! : osobnost, život i dílo umělce a vynálezce Františka Formánka. Česká Třebová : Městské muzeum Česká Třebová, 2008. 12 s. ISBN 978-80-2
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy František Formánek Wikipedia
Vrtulník
Městské muzeum Česká Třebová