Josef Hardtmuth

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození Neznámý
Datum úmrtí 23. 05. 1816
Místo narození Asparn an der Zaya (Rakousko)
Místo úmrtí Vídeň (Rakousko)
Profese a obory působení stavitelé, objevitelé a vynálezci, architekti, podnikatelé

Životopis

Narodil se 13.2.1758 jako Josef Hardtmuth v Asparn an der Zaya v rodině stavitele knížete Liechtensteina. Strýc mu svěřoval plány a výkresy.  Jeho kresby vzbudily značnou pozornost. První veřejnou prací byl plán k nové fasádě Al. Lichtenštějna. Jeho opravu po smrti strýce sám vedl. Byl jmenován architektem na panství Lichtenštějnů a vykonával úpravy parku. Velkolepé stavby a zařízení na knížecích panstvích jsou jeho prací.

Vynalezl stoj na výrobu cihel. Odstranil škodlivou glazuru na nádobí. Roku 1798 obdržel výsadu na svůj vynález „vídeňského kamenného zboží“. Předtím již roku 1790 se mu podařilo nalézt prostředek jak nahradit drahou tuhu camberlandskou směsí prášku a hlíny. Roku 1804 zavedl výrobu tužek. Roku 1811 obdržel povolení na výrobu pružných nezničitelných psacích tabulek. Jeho synové přeložily továrnu do Českých Budějovic (dnešní KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. založena 1790 ve Vídni).


V České Třebové byl podle jeho plánů postaven  kostel sv. Jakuba Většího (založen 1794 - dostavěn 1801).

 

Další stavby: Minarett v Lednici, Janův hrad, kostel Sv. Mikuláše v Dolních Libchavách, kostel v Rudolticích, Lovecký zámeček v Adamově, Dianin chrám ve Valticích, kolonáda na Rajstně ve Valticích, lovecký zámeček u Břeclavi.

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 11, 1996, s. 36-37
www (Wikipedie), cit. 10.10.2012
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Koh-i-noor
Josef Hardtmuth Wikipedia
Farnost Česká Třebová
Virtuální prohlídka kostelu sv. Jakuba