Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová
Vlastibor Zvinger se narodil v roce 1934 v Dolních Bludovicích na Frýdecku-Místecku. V roce 1938 se s rodinou odstěhoval na Brněnsko, v roce 1952 maturoval na gymnáziu v Blansku, kde hned po škole nastoupil do ČKD. Studoval na strojní průmyslovce, kde získal druhou maturitu. „Strojařině“ pak zůstal věrný celý život. V roce 1958 se přestěhoval s maželkou Alicí do Svitav, kde celý život pracoval na různých pozicích firmy TOS.
S atletikou začal již na gymnáziu. Zabýval se sprinty, překážkami a skokem do dálky. Po příchodu do Svitav byl Vlastibor Zvinger vzhledem ke zkušenostem s atletikou pověřený vybudovat oddíl atletiky, který byl založen v listopadu 1958. Již v roce 1959 organizoval první atletické závody ve Svitavách.
V Brně složil trenérské zkoušky. Velice rád vzpomínal na své trenérské kolegy. Zpočátku mezi ně patřrili Zdeněk Vyskočil, Antonín Kosík, Miroslav Fojt st. Posléze spolupracoval s Jiřím Brýdlem, Jiřím Zámečníkem, Janem Pešlem a Josefem Markem. Aktivním trenérem byl do roku 1994, tedy více než třicet pět let. Mnoho jeho svěřenců to v atletice dotáhlo daleko. Našli se i tací, kteří se stali reprezentanti republiky. Nejvíce vzpomínal na Miroslava Vítkoviče, který jako člen oddílu v Třinci reprezentoval zemi.
Nešlo vždy jen o vedení oddílu nebo trénování. Podílel se na stavbě tehdejší tribuny na stadionu, stavbě koupaliště i krytého bazénu. Podílel se také na budování areálu v Čenkovicích, kde údajně strávil na stovky hodin. Po odchodu do důchodu do roku 2002 pracoval v krytém bazénu jako plavčík a pomáhal při závodech.
Byl několikrát vyhlášen Osobností svitavského sportu, za rok 2008 získal cenu Svitavského klubu Laurus a v roce 2016 cenu Osobnost města Svitavy.
Měl také blízko k umění. Hned po příchodu do Svitav začal hrát ochotnicky v Lidovém divadle. Do roku 1989 sehrál přes šedesát rolí. Prý začínal s rolí milovníků a k tomu musela pasovat jeho sportovní postava a milý úsměv. Měl rád komické role, role v pohádkách a také různé improvizace. S hereckými kolegy z Lidového divadla vycestoval i na zahraniční festivaly např. do Vídně, Londýna nebo na Sicílii a měl možnosti si na jednom pódiu zahrát s hereckými velikány jako Karel Höger a Martin Růžek. Nejraději ale prý vzpomínal na účinkování ve hře B. Březovského Nebezpečný věk, kde hrál s hostujícím Martinem Růžkem.
Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02
dummy 732 756 827
dummy info@osobnostiregionu.cz