Oldřich Šebela

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 13. 07. 1913
Datum úmrtí 22. 12. 1980
Místo narození Hodonín (okres Hodonín)
Profese a obory působení fotografové, železničáři

Životopis

Narodil se dne 13. července 1913 v Hodoníně v rodině Ludvíka Šebely, dělníka v cukrovaru, a jeho manželky Anežky jako jeden z pěti sourozenců. Přestože si od dětství přál být holičem, aby drobným spropitným vylepšil finanční situaci početné rodiny, vyučil se nakonec po vzoru staršího bratra v roce 1930 u Emila Smejkala v Hodoníně fotografem. Od vyučení po dva roky pracoval jako fotografický pomocník a retušér negativů ve fotoateliérech firem Emil Sladký v Hodoníně a P. Černohlávek v Milevsku, až jej osud zavál k do České Třebové, kde v roce 1932 přijal práci v ateliéru Jana Tomka v Litomyšlské ulici. Zde setrval až do nástupu vojenské prezenční služby do Košic v roce 1935. Po dvou letech se opět navrátil do Tomkova fotoateliéru. Zde při své práci poznal i svoji budoucí manželku Jiřinu Šillerovou. Klidná léta porušila mobilizace, okupace a nakonec totální nasazení v letech 1943-1945 v hnědouhelných dolech v Bílině.


Po roce 1945 nalezl zaměstnání u ČSD v železničních dílnách, kde se uplatnil nejprve jako zahradník, poté jako pracovník kantýny a posléze, po absolvování kurzu a složení předepsaných zkoušek až do odchodu do důchodu jako svářeč elektrickým obloukem.


Na svoji, původní profesi však nezapomínal a vedle řady rodinných snímků zachytil i podobu některých mizejících českotřebovských zákoutí. Se svými blízkými se pan Oldřich Šebela rozloučil dne 22. prosince 1980 ve věku sedmašedesáti let.

Události v životě

zaměstnání: 1943  –  1945
MístoBílina (okres Teplice)
Popis

totální nasazení v letech 1943-1945 v hnědouhelných dolech v Bílině

Autor Martin Šebela (Autor textu)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová