Josef Vendelín Vít

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 21. 02. 1886
Datum úmrtí 21. 09. 1956
Místo narození Červený Kostelec (okres Náchod)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení učitelé, pedagogové, sokolové

Životopis

Narodil se v Červeném Kostelci v Sokolské ulici čp. 223. Jeho otec Antonín Vít se vyučil truhlářskému a sklenářskému řemeslu, nakonec se stal obchodníkem. Slavným předkem matky Johanny, za svobodna Kejzlarové, byl Josef Regner (24.2. 1794 Havlovice – 11.5. 1852 Náchod), katolický kněz a národní buditel, známý z kroniky Al. Jiráska U nás.

Obecnou a měšťanskou školu vychodil v místě rodiště, následoval Učitelský ústav v Hradci Králové (1.9. 1901 – 3.7. 1905). Po studiích učil v Mistrovicích, Nekoři (zde se seznámil a také oženil se slečnou Terezií Bednářovou), Žamberku a Rokytnici v Orlických horách. Ještě než nastoupil do Žamberka na měšťanskou dívčí školu, byl odveden ve válečném roce 1916 do Vysokého Mýta a pak do Tulnu. Na vojně byl do konce 1. světové války.


Na Parník u České Třebové přišel 15. července 1924. Rodina Vítových dostala byt v obecním činžovním domě v dnešní Palackého ulici čp. 355. Na zdejší měšťanské škole působil nejprve jako učitel, později ředitel školy. V této obci se vedle pedagogické práce věnoval kulturní a osvětové činnosti. Organizoval oslavy jubileí, výstavy prací předních umělců, tělovýchovné slavnosti. Byl knihovníkem, kronikářem a také náčelníkem místního Sokola. Svoji pedagogickou dráhu zakončil na měšťanské škole chlapecké v České Třebové ve funkci ředitele školy. Do výslužby odešel předčasně 1. září 1941. Po válce ještě znovu učil, např. v Jednoročním učitelském kursu.

V posledních měsících života byl často nemocen. Když v ústecké nemocnici zemřel, bylo mu 71 let. Jeho nejbližší a přátelé se s ním naposledy rozloučili v obřadní síni pardubického krematoria 26.září 1956.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 15.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová