Anna Matoušková

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Související osoby
1892 - 1965
Přítel
Datum narození 07. 06. 1884
Datum úmrtí 20. 02. 1945
Profese a obory působení obchodníci, podnikatelé

Životopis

Manželé Matouškovi spolu přivedli na svět celkem osm dětí. Druhá v pořadí  byla dcera Anna (* 7. 6. 1884). Když majitel obchodu a také živitel početné rodiny zelinář Jan Matoušek zemřel  dne 1. prosince 1900 ve věku čtyřiačtyřiceti let, zůstala povinnost postarat se o chod živnosti i rodiny na  ovdovělé manželce Terezii. Prodeji ovoce a zeleniny se postupně začala věnovat většina  Matouškových dětí, nejprve  však dcera Anna. V mládí byla Anna, jak bývalo tehdy běžně zvykem, vyslána do služby. Místem jejího pobytu se stala např. Březová, kde působila v době od 1. listopadu do 1. prosince 1899 jako „Dienstmädchen“ (služebná) u Jenny Schleif, Staitionschef Gemahlin  (manželky šéfa stanice). Po svém návratu do Třebové se opět objevila po matčině boku na českotřebovském tehdy jediném náměstí u zelinářského stánku.

Anna Matoušková zůstala svobodnou. V rodině se dodnes traduje, že v mládí jí někdo sdělil, že je vážně nemocná. Nechtěla tedy zakládat rodinu a nikde se vázat. Musela však být ženou velice laskavou a v rodině a svém okolí oblíbenou. Kromě práce ve svém obchodě hlídala postupně děti všech svých zaměstnaných sourozenců. Pořádala s nimi vycházky do lesů na Studenou hůru či do Dolů, vyprávěla pohádky. Na její hlídání tyto děti, dávno již dospělé, do konce svých životů rády vzpomínaly. Mezi přátele Anny Matouškové v mládí patřil i soused z vedlejšího domu čp. 11, pozdější velkoobchodník ovocem a zeleninou Josef Gzíl.

Anna Matoušková dne  15. 11. 1939 z důvodu nemoci  činnost své firmy ukončila. Zemřela dne 20. února 1942 ve věku osmapadesáti let. Pochována byla na českotřebovském hřbitově do hrobu své matky Terezie.

Autor Martin Šebela (Autor textu)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 9.7.2012
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová