doc. Jiří Josefík

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (3)
Datum narození 29. 07. 1920
Datum úmrtí 13. 10. 2006
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Blatná (okres Strakonice)
Profese a obory působení restaurátoři, publicisté, učitelé, vysokoškolští učitelé, pracovníci ve školství, výtvarní pedagogové, pedagogové, malíři, výtvarnici

Životopis

Narodil se 29.7. 1920 v České Třebové. Ve svém rodišti navštěvoval reálné gymnázium a v nedaleké Chocni abiturientský kurs při obchodní akademii. Po těchto studiích střídal různá zaměstnání až do konce války. Naposledy pracoval v českotřebovských dílnách ČSD. V roce 1945 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze (profesoři Sychra, Slánský), kde absolvoval v roce 1953. Restaurování jako umělecké disciplíně věnuje téměř všechen svůj čas. Napsal řadu odborných článků, do dnešních dnů opravil nespočet nástěnných maleb, hlavně závěsných obrazů všech dob a slohů, naši vlast zastupoval na kongresech pořádaných organizací UNESCO. Na akademii vychoval celou řadu svých následovníků. Zemřel 13.10.2006, když mu bylo 86 let.

Výtvarná činnost (výběr):


Rok 1952 – pro Památník národního písemnictví na Strahově zhotovil kopii z orloje od Jos. Mánesa – BŘEZEN a dvě kopie z Jenského kodexu.


Rok 1953 až 1955 – s prof. Vl. Sychrou – kartony ve skutečné velikosti pro Památník na Vítkově.


Rok 1954 – s prof. Vl. Sychrou – návrhy výzdoby Betlémské kaple a Týnského chrámu pro filmy O. Vávry JAN HUS a JAN ŽIŽKA.


Rok 1957 – s prof. Vl. Sychrou – karton ve skutečné velikosti na vitráž do olova – Expo 58 Brusel a tři barevné vitráže do olova – vlastní návrh pro kostel v Řetové – realizováno.


Rok 1959 – kopie gotických fresek (z Karlštejna a Emaus) pro výstavu Gotiky v Paříži.

Nesmíme zapomenout ani na jeho spolupráci s M. Ivanovem, spisovatelem na průzkumu Rukopisu Královédvorského a Zelenohorského. Ta se uskutečnila po roce 1967. V pozdějších letech mu moc neprospěla. Přesto, že je dobrým malířem, známější ( hlavně ve světě ) je v oboru restaurování. Opravil nespočet nástěnných obrazů i obrazů závěsných různého stáří a slohů. Většinou nesmírné hodnoty. Ve svém rodném městě České Třebové v děkanském kostele sv. Jakuba opravil oltářní obraz 5 x 10 m a 14 obrazů Křížové cesty – vše od malíře Umlaufa.

Na AVU byl tajemníkem malířské katedry. Když jej v roce 1971 propustili z Akademie, a to bez udání důvodu, odešel roztrpčen pracovat na Slovensko (Bratislava, Košice, Levoč, Betliar, Krásná Horka). Od roku 1985 opět působil mezi studenty. Přednášel na VUT v Praze, obor chemie – chemie restaurování u doc. Dr. Zelingra. Po roce 1989 byl plně rehabilitován.

Události v životě

studium: 1945  –  1953
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceAkademie výtvarných umění
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí