Dr. Fridolin Aichner (Pseudonym)

Znám také jako: Dr. Irmfried Benesch (Skutečné jméno)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 05. 08. 1912
Datum úmrtí 13. 04. 1987
Místo narození Horní Sukolom (Uničov, okres Olomouc)
Místo úmrtí Goch (Německo)
Profese a obory působení spisovatelé, básníci, pedagogové

Životopis

Spisovatel, básník, pedagog. Pocházel z učitelské rodiny. Vyrostl na Hřebečsku. Studoval v Moravské Třebové a po maturitě 1931 odešel do Prahy na  univerzitu, kde studoval germanistiku a slavistiku. V roce 1936 získal doktorát s disertační prací na téma fonetická geografie či Hláskosloví Hřebečských nářečí (die Lautgeographie der Schönhengster Mundarten). Poté působil jako učitel v Novém Jičíně a Moravské Třebové. V roce 1939 byl povolán k Wehrmachtu. Po šesti letech vojenské služby a třech letech v zajetí odešel do Gochu z důvodu vyhnání Němců z Československa a tam pracoval jako pedagog. V roce 1960 obdržel cenu Sudetoněmeckého svazu, v roce 1966 kulturní cenu Hřebečska a v roce 1977 Východoněmeckou kulturní cenu. Dr. Fridolin Aichner zemřel 13. 4. 1987 v německém Gochu.
Publikoval již od mládí časopisecky, první knihu vydal v roce 1951, poté mu vyšlo několik románů, povídek, divadelních a rozhlasových her, psal také básně a knížky pro děti. Některé knihy jsou autobiografické, zabývá se také soužitím Čechů a Němců v sudetském prostředí, často v oblasti Hřebečska. Mezi nejznámější díla Fridolina Aichnera patří Der Kuckuck lacht aus dem Domenstrauch (Kukačka se směje z trnitého keře), Die Erlösung des Peter Brachtel (Vykoupení Petra Brachtla), Die Welt war voller Wunder. Geschichten aus meiner Kindheit (Svět byl plný zázraků. Příběhy z mého dětství), Der Doppelselbstmord (Dvojitá sebevražda), Auf verwehter Spur (Na zaváté stopě), Kornblumen und roter Mohn (Chrpy a vlčí mák), Das Mädchen, das der Ostwind brachte (Dívka, kterou přivál východní vítr).

Události v životě

studium
MístoMoravská Třebová (okres Svitavy)
KorporaceGymnázium
Autoři Aneta Riemerová (Text sestavila)
Jitka Kopečná (Text sestavila)
Ověření http://de.wikipedia.org/wiki/Fridolin_Aichner; https://svitavsky.denik.cz/kultura_region/serial-svitavskeho-deniku-literarni-toulky20120113.html
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy
Městská knihovna Moravská Třebová