Jan Škeřík

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 30. 07. 1925
Datum úmrtí 30. 09. 2008
Místo narození České Heřmanice (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení stavbaři, hudebníci, kapelníci

Životopis

Narodil se 30.7.1925 v Českých Heřmanicích. Do České Třebové se přistěhoval v roce 1952 (ve svých 27 letech). Vyučil se ve stavebním oboru, absolvoval Stavební průmyslovku v Hradci Králové. Před znárodněním pracoval u dvou soukromých stavebních firem v Chocni a v Poličce. Dále pracoval na velké stavbě Vertexu Litomyšl ve funkci zástupce stavbyvedoucího.


Od roku 1952 v České Třebové nastoupil za n.p. Průmstav Pardubice na stavbu rozvodny na Semanínské ulici. Potom následoval maratón staveb. Ve funkci stavbyvedoucího pracoval 13 let a to na výstavbě kasáren (Konstruktiva Praha). Potom delimitací přešel zpět k Průmstavu Pardubice a začala výstavba teplárny Perly, stavěl vojenské bytovky na Trubech, vodovod z Javorky do Teplárny, nástavbu přádelny, přestavbu zdravotního střediska čp. 1000, dům Policie, budovu Železniční polikliniky, 4 objekty v železniční stanici počínaje velínem budovy 019, dále budovy 014 a 013, školní budovy v Depu kolejových vozidel, 2 vlečky do rozvodny a teplárny, 4 rodinné domky pod Jelenicí, několik finských domků a vojenské palebné postavení v Rybníku. Nejdéle pracoval ve stavební projekci v ÚVARU a to až do důchodu v r. 1985. V létech 1979-1981 se velkou měrou podílel organizací a projekty na elektrifikaci části chatové oblasti Serpentiny, přes 7 km zavedení vodovodu v celé chatové oblasti až k Horám a zřízení autobusové zastávky na Serpentinách a to bez nároku na odměnu.


Od mládí fandí motorismu, byl pokladníkem bývalého Autoklubu Česká Třebová za předsednictví Rudolfa Felcmana, podílel se na pořádání terénních závodů na Serpentinách z dob legendárního závodníka Čížka. Zajímal se také o hudbu, byl výkonným muzikantem, 19 let kapelníkem z toho 10 let Železničářské dechovky, s kterou byl 9x v Berlíně a na několika monstrkoncertech po naší republice a samozřejmě také rád kreslí.

Události v životě

zaměstnání: 1952  –  1965
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Popis

stavbyvedoucí

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová