Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Josef Pásek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
05. 10. 1868
Místo narození
Slavhostice (okres Jičín)
Datum úmrtí
10. 02. 1954
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Josef Pásek je zakladatel známého českotřebovského železářského obchodu. Narodil dne 5. října 1868 ve Slavhosticích u Jičína v rodině domkaře Josefa Páska a jeho manželky Anny. Oženil se se slečnou Pavlou, rozenou Strnadovou (12. 7. 1875 - 29. 12. 1959), dcerou rolníka Josefa Strnada, pocházející rovněž ze Slavhostic.

Po příchodu do České Třebové Josef Pásek otevřel - podle vzpomínek členů rodiny - svůj první obchod, trafiku, v boční frontě domu čp. 35 „U Modré hvězdy“ na rohu náměstí a Moravské ulice. Zde se manželům Páskovým narodil syn Josef ml. (20. 7. 1897), k němuž později přibyla dcera Věra ( 20. 8. 1908).

V roce 1904 manželé Páskovi zakoupili od obchodníka Isaka Bocka dům čp. 39 v Moravské ulici, do něhož se záhy přestěhovali. Zde Josef Pásek st. otevřel obchod koloniální, železářský a později rozšířil sortiment i o barvy a laky. Mimo klasického železářského zboží zde bylo k dostání téměř vše, co mohla tehdejší domácnost či řemeslo potřebovat, např. káva, cikorie, ptačí zob, inkoust, povidla, pečetní vosky, mucholapky, tužky, obuvnická smůla atd. Součástí obchodu zůstal také prodej tabáku a vznikl zde výčep lihovin.

Josef Pásek st. provedl několik přestaveb domu čp. 39, aby co nejlépe vyhovoval potřebám živnosti. Ve stavebních úpravách pokračoval i jeho syn Josef ml., který obchod převzal v roce 1930 a nadále jej rozvíjel. Zanechal prodeje koloniálního zboží a specializoval se na železářský sortiment. Obchodník Josef Pásek st. se se svými blízkými rozloučil dne 10. února 1954 ve věku šestaosmdesáti let.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.7.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2683 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.