Karel Skalický

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 25. 07. 1894
Datum úmrtí 30. 12. 1983
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obor působení podnikatelé

Životopis

Narodil se dne 25. července 1894 v Gregarově, dříve Rybenských chalupě čp. 156 ve Svatohorské ulici na Trávníku jako syn dělníka Karla Skalického a jeho manželky Anny, rozené Švenkové. V letech 1915 - 1918 prošel bojišti první světové války a to na ruské a italské frontě. V roce 1930 se stal samostatným podnikatelem, otevřel si totiž živnost pod názvem “veřejný posluha”. Tu provozoval až do roku 1947. Předmět jeho podnikání spočíval v dovážení zásilek zboží z drážního překladiště do obchodů, cestujícím vozil zavazadla na nádraží a prováděl další podobné příležitostné posílky. K dopravě zásilek mu sloužila z bicyklu zhotovená tříkolka s úložným prostorem vpředu, s níž se neúnavně proháněl ulicemi města. Oblečen chodil ve starých nádražáckých uniformách, přepásaných vojenským opaskem a na čepici se skvěl nápis “VEŘEJNÝ SLUHA”.


Aby živnost působila solidním dojmem měla i své firemní razítko, v letech druhé světové války s dvojjazyčným označením “DIENSTMANN - VEŘEJNÝ POSLUHA”. V předvánočním období roznášel svým stálým zákazníkům tímto razítkem opatřené novoročenky.


Po likvidaci firmy nastoupil dne 21. dubna 1947 do parnické Perly, kde pracoval jako dělník až do 31. července 1959. Po krátkém čase nastoupil 16. října 1959 zaměstnání u Okresní správy spojů v Ústí nad Orlicí. Jeho práce zde spočívala v tom, že na poště odebíral zásilky novin, které potom prodával ve vlacích cestujícím. Své skromné živobytí si Karel Skalický vylepšoval sběrem odpadových surovin a svozem kartónových krabic z českotřebovských prodejen. Ulicemi města se pohyboval občas na jízdním kole, vylepšeném různými zvonky a vynálezy, za což si vysloužil přezdívku “vynálezce”. Karel Skalický se v průběhu života stačil několikrát oženit a opětovně rozvést. Naposledy se oženil s Boženou Němečkovou, narozenou 28. dubna 1921, mladší o 27 let.


V roce 1972 zaslal Karel Skalický prezidentu republiky Ludvíku Svobodovi pozdravy z České Třebové a připojil též svou fotografii. Od prezidentské kanceláře obdržel děkovný dopis, datovaný 20. června 1972, který si pečlivě uschoval na památku. Karel Skalický starší dne 30. prosince 1983 zemřel.

Události v životě

zaměstnání: 1947  –  1959
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporacePerla (firma)
Popis

Česká Třebová: 1947-1959, Perla


zaměstnání
MístoÚstí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceOkresní správa spojů
Popis

Ústí nad Orlicí: 1959-, Okresní správa spojů

Autor Martin Šebela (Autor textu)
Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 14.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová