Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

František Šouba

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
29. 07. 1896
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
Neznámé
Místo úmrtí
Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Mezi nejznámější členy českotřebovského Sokola náležel pan František Šouba. Narodil se dne 29. července 1896 v domě čp. 119 na Parníku v rodině továrního tkalce Josefa Šouby a jeho manželky Emílie, rozené Venclové. Ve Třebové absolvoval měšťanskou školu, kde byl jeho třídním učitelem Felix Paukert a ředitelem ústavu Jan Vokál. Poté byl v roce 1911 přijat do „speciálního běhu nedělního pro tkalce“ při C. k. Odborné škole tkalcovské v Ústí n. O., kde se specializoval na nauku o vazbách a rozboru tkanin. Po dvou ročnících běhu pokračoval v řádných studiích na stejné škole v oddělení pro tkalcovství. Po absolvování školy nastoupil po otcově vzoru do textilní továrny HPS na parníku na místo továrního tkalce. Později se stal odborným úředníkem a zaměstnání zůstal věrný až do odchodu do důchodu.

V Pollackově továrně na Parníku byla zaměstnána o dva roky mladší slečna Eliška (později si jméno změnila na Alžbětu) Gregarová, dcera obuvníka Josefa Gregara ze Školní uličky čp. 244. V letech 1915 – 1919 zde zastávala místo komptoiristky a poté expedientky v přádelně. Před nástupem do parnické textilky Alžběta pracovala ve střižním obchodě Rudolfa chobota ve Frýdku a v Horákově tiskárně na Tyršově náměstí v České Třebové.


František Šouba se již v mladých letech zapojil do činnosti místní jednoty Sokola a na řadě dochovaných fotografií nelze jeho vysokou štíhlou postavu přehlédnout. V roce 1925 se stal členem Správního výboru Sokola v České Třebové. Při sokolských průvodech jej mohli současníci často vídat v čele s praporem jednoty jako vlajkonoše. Členkou jednoty se stala i jeho manželka. Manželé Šoubovi byli také aktivními členy KČST v našem městě. Paní Alžběta po postavení turistické chaty na Kozlovském kopci prodávala občerstvení, neboť stálého hostinského chata ještě neměla a tak návštěvníky obsluhovaly manželky členů KČST.


Šoubovi obývali vlastní domek čp. 194 Na Splavě, který si dali postavit firmou Rössler & Kudlík. Sem se přestěhovali z domku Alžbětiných rodičů ze Školní uličky.


Své blízké František Šouba navždy opustil v ústecké nemocnici dne 4. června 1978 ve věku nedovršených  dvaaosmdesáti let.

Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2649 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.