MUDr. Ignác Arstein

Znám také jako: MUDr. Hynek Arstein (Jazyková varianta-cze)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 10. 02. 1865
Datum úmrtí 28. 11. 1943
Místo narození Jindřichův Hradec (okres Jindřichův Hradec)
Místo úmrtí Terezín (okres Litoměřice)
Profese a obory působení lékaři, hasiči, dobrovolní hasiči

Životopis

Českotřebovský lékař židovského vyznání, ve své době velice oblíbený. MUDr. Ignác Arnstein, se narodil 10. února 1865 v Jindřichově Hradci v rodině Lazara Arnsteina a jeho manželky Marie, roz. Schwarzové. Ve svém rodišti vystudoval gymnázium a v dalších letech se věnoval studiu medicíny ve Vídni, kde v roce 1890 promoval. Poté nastoupil na své první místo sekundárního lékaře c. k. nemocnice Rudolfstiftung ve Vídni. Odtud se již jako praktický lékař s soukromou praxí dostal do Čech a působil v Nečtinách u Manětína na Plzeňsku. V roce 1893 přišel do České Třebové, kde nastoupil jako železniční lékař a závodní lékař továrny HPS na Parníku. V roce 1901 zakoupil vlastní dům čp. 23 v Chorinově ulici. V dalších letech se stal soukromým praktickým lékařem a odborným konzultantem státních drah. Měl svého osobního drožkáře Josefa Píšu z chalupy čp. 61 Na Splavě, který doktora se svojí bryčkou dopravoval k naléhavým a vzdálenějším případům rychleji. S manželkou Annou, roz. Reinovou, MUDr. Arneistein vychoval dva syny, Kamila a Lva.
MUDr. Ignác Arnstein z České Třebové odjel 5. prosince 1942 s transportem do Terezína, kde také 28. listopadu 1943 zemřel. 

Události v životě

zaměstnání
MístoRakousko
Korporacenemocnice Rudolfstiftung

členství ve spolku
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceSbor dobrovolných hasičů
Popis

7. září 1939 vyloučen ze sboru na základě nařízení Zemské hasičské jednoty v Čechách pod č. j. 12.076. Ta nařizovala vyšrtnutí všech občanů neárijského původu z hasičských sborů.


zaměstnání
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceHPS
Popis

Česká Třebová

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 08, 2005, s.51-52
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Záznam o osobě v databázi obětí holokaustu (Holokaust.cz)