Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Oldřich Stránský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
21. 06. 1931
Místo narození
Řetová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
17. 07. 2016
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narodil se v Řetové, kde jeho rodiče vlastnili hostinec a malé hospodářství. Po absolvování Vyšší kreslířské textilní školy v Brně (1950) nastoupil do atelieru parnické textilky PERLA (později PRIMONA), kde postupně pracoval jako textilní návrhář, designer a vedoucí atelieru. Při tvorbě textilních výrobků působil nepřetržitě 48 let. Své zkušenosti uplatňoval ve spolupráci s obchodními zástupci při prezentaci módních kolekcí doma i v zahraničí. Výstavy designerů často obohacoval i svými návrhy. V roce 1983 obdržel od Ministerstva průmyslu ČSR ocenění s právem titulu Nositel ceny za vynikající průmyslový design.

Ve volném čase se nejvíce věnoval sportu, hlavně lehké atletice. Zpočátku to byl běh na střední a dlouhé tratě, později sportovní chůze. Závodil za oddíl Jiskra Ústí nad Orlicí a ve vrcholovém sportu 2 roky za oddíl Slávia Praha. V chodeckém sportu patřil k absolutní špičce tehdejších chodců. Osm let byl stálým členem reprezentačního družstva ČSR. Z dosažených nejlepších výsledků: Dva tituly Mistr ČSR v chůzi na 50 km jednotlivců, jeden titul Mistr ČSR v chůzi na 50 km v soutěži tříčlenných družstev, dvě stříbrné a tři bronzové medaile z mistrovství ČSR v chůzi na 20 km a 50 km, první a druhé místo na mezinárodním mistrovství Turecka v chůzi na 50 km, druhé místo na mezinárodním mistrovství Dánska v chůzi na 50 km, třetí a čtvrté místo na mezinárodních závodech v Miláně v chůzi na 30 km. Byl členem družstva ČSR na evropské chodecké soutěži LUGANO TROPHY v San Remu v Itálii.

Oldřich Stránský je držitelem čestného titulu Mistr sportu, který mu byl udělen za vrcholné sportovní výkony. Když musel ze zdravotních důvodů v roce 1968 závodní činnost ukončit, věnoval se trenérské práci. K jeho svěřencům patřil např. reprezentant Václav Fajt, rodák z České Třebové – Parníku, neb účastník olympijských her Jaromír Vaňous z Ústí nad Orlicí. V zimních měsících běhal na lyžích za TJ Lokomotiva Česká Třebová. Když přestal závodit, působil v oddíle jako funkcionář a trenér. Ze známých českotřebovských sportovců ke sportu přivedl také syna Aleše, člena ISCAREXU, který dnes aktivně závodí v atletice jako veterán a patří mezi přední veterány České republiky.

V posledních letech jej známe jako dopisovatele Českotřebovského zpravodaje a také velice dobrého fotografa. Na soutěžních výstavách v České Třebové, ale i v Hradci Králové získal celou řadu ocenění.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 15.07.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2611 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.