Oldřich Stránský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (2)
Datum narození 21. 06. 1931
Datum úmrtí 17. 07. 2016
Místo narození Řetová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení sportovci, textilní návrháři, novináři, amatérští fotografové , fotografové

Životopis

Narodil se v Řetové, kde jeho rodiče vlastnili hostinec a malé hospodářství. Po absolvování Vyšší kreslířské textilní školy v Brně (1950) nastoupil do atelieru parnické textilky PERLA (později PRIMONA), kde postupně pracoval jako textilní návrhář, designer a vedoucí atelieru. Při tvorbě textilních výrobků působil nepřetržitě 48 let. Své zkušenosti uplatňoval ve spolupráci s obchodními zástupci při prezentaci módních kolekcí doma i v zahraničí. Výstavy designerů často obohacoval i svými návrhy. V roce 1983 obdržel od Ministerstva průmyslu ČSR ocenění s právem titulu Nositel ceny za vynikající průmyslový design.

Ve volném čase se nejvíce věnoval sportu, hlavně lehké atletice. Zpočátku to byl běh na střední a dlouhé tratě, později sportovní chůze. Závodil za oddíl Jiskra Ústí nad Orlicí a ve vrcholovém sportu 2 roky za oddíl Slávia Praha. V chodeckém sportu patřil k absolutní špičce tehdejších chodců. Osm let byl stálým členem reprezentačního družstva ČSR. Z dosažených nejlepších výsledků: Dva tituly Mistr ČSR v chůzi na 50 km jednotlivců, jeden titul Mistr ČSR v chůzi na 50 km v soutěži tříčlenných družstev, dvě stříbrné a tři bronzové medaile z mistrovství ČSR v chůzi na 20 km a 50 km, první a druhé místo na mezinárodním mistrovství Turecka v chůzi na 50 km, druhé místo na mezinárodním mistrovství Dánska v chůzi na 50 km, třetí a čtvrté místo na mezinárodních závodech v Miláně v chůzi na 30 km. Byl členem družstva ČSR na evropské chodecké soutěži LUGANO TROPHY v San Remu v Itálii.

Oldřich Stránský je držitelem čestného titulu Mistr sportu, který mu byl udělen za vrcholné sportovní výkony. Když musel ze zdravotních důvodů v roce 1968 závodní činnost ukončit, věnoval se trenérské práci. K jeho svěřencům patřil např. reprezentant Václav Fajt, rodák z České Třebové – Parníku, neb účastník olympijských her Jaromír Vaňous z Ústí nad Orlicí. V zimních měsících běhal na lyžích za TJ Lokomotiva Česká Třebová. Když přestal závodit, působil v oddíle jako funkcionář a trenér. Ze známých českotřebovských sportovců ke sportu přivedl také syna Aleše, člena ISCAREXU, který dnes aktivně závodí v atletice jako veterán a patří mezi přední veterány České republiky.

V posledních letech jej známe jako dopisovatele Českotřebovského zpravodaje a také velice dobrého fotografa. Na soutěžních výstavách v České Třebové, ale i v Hradci Králové získal celou řadu ocenění.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 15.07.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Článek z Českotřebovského zpravodaje