Jan Chorinus (Pseudonym)

Znám také jako: Jan Kormout (Skutečné jméno)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1560
Datum úmrtí 03. 05. 1606
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení pedagogové, básníci, učitelé, vysokoškolští učitelé, spisovatelé

Životopis

Syn Martina Kormouta je nejstarší z celé řady významných českotřebovských rodáků. Dlouho ve Třebové nepobyl. Do školy chodil v Slaném a v Žatci, pak studoval v Praze, kde se roku 1584 stal Mistrem svobodného umění a v roce 1592 profesorem klasických jazyků a filozofie na pražské univerzitě. Souběžně spravoval i rozličné akademické úřady. V témž roce (1592) byl proboštem Karlovy koleje, v roce 1597 děkanem filozofické fakulty a v roce 1606 prorektorem. Patřil k předním básníkům latinským v Čechách na rozhraní 16. a 17. století. Je jmenován mezi předními latinskými humanistickými básníky v Čechách své doby. Inspiraci ke svým dílům čerpal především v přírodě, ale v jeho tvorbě se také zachovaly elegie na smrt významných osob (například Viléma z Rožmberka či Daniela Adama z Veleslavína). K nejzdařilejším dílům jeho básnické tvorby patří idylické popisy čtyř ročních období Idyllion de Majo mense, mundi pastore; De quartan parte anni et eius occupationibus; De sekunda parte anni, ae state a De auctumno, které byly souborně vydány tiskem v roce 1616. Zemřel po dlouhé těžké nemoci v Praze a pochován byl v kostelíku Božího těla na Novém Městě (dnes je to pravděpodobně součást kostela sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí).


Mistr Kampanus mu věnoval náhrobní vzpomínku a Pražská akademie zřídila na jeho hrobě desku s latinským nápisem. Překlad zní: Muži přeslavnému, filosofu velebystrému, básníku nadmíru vtipnému, svému prorektoru Mistru Janu Chorinovi, rodem z České Třebové, 3. května 1606 nám vyrvanému. V rodném městě nese jeho jméno jedna z ulic vedoucích ze Starého náměstí.

Události v životě

zaměstnání
MístoPraha (okres Praha)
KorporaceUniverzita Karlova
Popis

1584 stal Mistrem svobodného umění a v roce 1592 profesorem klasických jazyků a filozofie a proboštem Karlovy koleje, v roce 1597 děkanem filozofické fakulty a v roce 1606 prorektorem

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 8.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí