Jan Franz

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 1910
Datum úmrtí 06. 04. 1946
Místo narození Jitkov (okres Havlíčkův Brod)
Místo úmrtí Havlíčkův Brod (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení překladatelé, literární kritici

Životopis

Významný literární kritik, překladatel.
Po absolvování chotěbořského gymnázia byl přijat na pražskou filozofickou fakultu ke studiu češtiny a francouzštiny. Chodil na přednášky například J. L. Fischera, V. Tilleho nebo F. X. Šaldy. Studium ale v roce 1934 přerušil a již nedokončil. Díky tomuto studiu poznal řadu přátel např. Jana Zahradníčka, Timothea Vodičku, Václava Renče, Josefa Kostohryza či Egon Hostovkého. Vzniká i přátelství celoživotní - s Bohuslavem Reynkem.

Začátkem roku 1932 zakládá s několika přáteli revui Řád s podtitulem Revue pro kulturu a život. Dále přispívá do Akordu, Tvaru a Listů pro umění a kritiku - především překlady a kritickými texty. Svoji první literární kritiku vydal ve svých dvaceti letech a poslední ve třiadvaceti. Podstatně rozsáhlejší je jeho dílo překladatelské. Řadí se mezi první překladatele Kafky do češtiny. Překládá například z Claudea, Giona, Juliena Greena. Vedle drobných časopiseckých překladů přeložil Franz tři romány - jeden z nich je Rok Páně Karla Heinricha Waggerla.

Během válečných let byl Jan Franz totálně nasazen v Lipsku, kde si při těžké práci v koželužně zničil zdraví. Po návratu domů u něho vypukla tuberkulóza, na jejíž následky zemřel. Pochován je v Havlíčkově Borové.

Ověření Škodová Miluše, Chotěbořské literární osobnosti, Město Chotěboř, 2015. 143 s. ISBN 978-80-87330-16-6
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny Praha
Centrum pro studium demokracie a kultury