Miloslav Pečinka

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 30. 01. 1924
Datum úmrtí 07. 05. 2013
Místo narození Ostrava (okres Ostrava)
Místo úmrtí Liberec (okres Liberec)
Profese a obory působení výtvarní pedagogové, ilustrátoři, grafici, malíři

Životopis

Výtvarný pedagog, malíř, grafik, ilustrátor.

Pocházel z rodiny, jejíž členové měli vždy blízko k výtvarnému umění. Jeho strýc František Pečinka patřil k známým českým malířům - impresionistům druhé poloviny 19. století a mezi jeho blízké přátele v Luhačovicích, kde žil, patřili tehdejší významní malíři a spisovatelé, například Alois a Vilém Mrštíkové.
V letech 1941-1942 absolvoval malířskou školu SVU Mánes u V. Sychry, na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně studoval v letech 1942-1945. Od roku 1945-1949 studoval Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1949 začal v Ostravě pracovat jako uměleckoprůmyslový výtvarník-designér. Později tvořil v Jihlavě, kde do roku 2003 žil.
V roce 1965 nastoupil do tehdejší Lidové školy umění v Chotěboři. Stal se jejím prvním výtvarným pedagogem a působil zde do roku 1984.

Ke svým cestám po tehdejším Československu, při kterých vyhledával malebná místa naší vlasti, používal vozidlo Trabant kombi, ve kterém měl uložené své malířské potřeby. Kromě jižní Moravy, kterou měl nejraději, zajížděl rád i na Slovensko a do mnoha zemí, které byly tehdy "povolené", a ve kterých nacházel zajímavá místa (napři. Maďarsko, Bulharsko, Polsko, Německo). Po roce 1989 cestoval i do dalších zemí - Jugoslávie, Rakouska, Francie a Španělska. Své oleje, akvarely a kresby vystavoval na mnoha místech doma i v zahraničí a dnes jsou v mnoha galeriích a soukromých sbírkách.

Za své práce obdržel i několik mezinárodních ocenění - z Belgie, Francie a Kanady. Jeho kresby z cest světem se objevovaly po léta i v našich celostátních časopisech.

Ověření Chotěbořské ECHO, 2013, č. 6, strana 48
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny Praha