Josef Vohralík

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (4)
Související osoby
1919 - 2014
Manželka
Datum narození 16. 03. 1910
Datum úmrtí 04. 09. 2000
Místo narození Moravany (okres Pardubice)
Profese a obory působení učitelé, středoškolští učitelé, ředitelé škol, ředitelé, pedagogové, sokolové, sportovní trenéři, sportovci, sportovní činovníci

Životopis

Narodil se u své kmotřenky v Moravanech. Protože byl otec vojákem, neustále se s rodiči stěhoval. Už ve třech týdnech života s ním matka odjela do Sarajeva, v Kadani nastoupil malý Josef do 1. třídy německé školy. Po třech letech pokračoval na školách v Jičíně a následně v Hradci Králové. Do gymnázia začal chodit v Mladé Boleslavi a maturoval ve Vysokém Mýtě. Na Mladou Boleslav měl tuto vzpomínku. Jeho spolužačkou mimo jiných zde byla Jarmila – Adina Mandlová, pozdější slavná herečka..Dalšího studia se mu dostalo na Karlově univerzitě v Praze, kde vystudoval obor němčina – tělesná výchova. Po absolutoriu pokračoval ještě jeden rok na univerzitě ve Vídni, kde studia zakončil státní zkouškou z němčiny.

Učil na gymnáziích v Hranicích na Moravě, v Německém Brodě, Chrudimi a Litomyšli. Jako učitel němčiny také učil na soukromých školách v Praze a ve Veverské Bítýšce u Brna. V roce 1946 nastoupil do školských služeb v České Třebové. Učil nejen na místním gymnáziu, ale také vypomáhal na mistrovské škole a později na průmyslové škole železniční. V letech 1950 až 1953 byl na gymnáziu ředitelem. Když v roce 1972 odešel do důchodu, ještě řadu let pracoval coby důchodce na částečný úvazek nebo zastupoval nemocné učitele. Jako profesor tělesné výchovy měl po celý život za svého koníčka lehkou atletiku. Dlouho sám závodil, byl trenérem, rozhodčím, funkcionářem.


V letech 1946 až 1948 působil ve funkci vzdělavatele okresního výboru Sokola i zdejší sokolské jednoty. Miloval hudbu, mnoho let navštěvoval abonentní cykly Kruhu přátel hudby, na které se vždy těšil.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 24.6.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová