Marta Urbanová

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk 82 let
Profese a obor působení spisovatelé

Životopis

Spisovatelka. Marta Urbanová se narodila v roce 1939 v Malči, je spisovatelkou a autorkou řady povídek se sportovní tématikou publikovanou časopisecky. Píše i prózy s milostnými náměty. Vydala knihu literárně zpracovaných pověstí z Chotěbořska Vysoký kámen na Pepereku a básnickou sbírku milostné lyriky Vizitka nepokoje. Autorka prózy, poezie, pověstí, spoluautorka divadelní hry. Narozená v Malči u Chotěboře v minulém tisíciletí ve znamení Ryb, posledního února v roce 1939. Němá klidná rybička proplouvala svým dětstvím na statku svého otce do svých 14 let. To po něm zdědila geny k psanému slovu. Po studiu Obchodní akademie v Chrudimi v letech 1953—1957 odešla pracovat do Prahy, do města, které jí lákalo svým tepem. Odtud se 1. srpna 1968 vrátila na rodnou Vysočinu.
Pracovala na Městském národním výboru v Chotěboři, odkud z důvodu, že nebyla ve straně, odešla pracovat do pojišťovnictví. Ráda a hodně cestuje. Od poloviny sedmdesátých let publikuje v časopisech Pochodeň, Mladý svět, Literární měsíčník, Stadión a jiných. Nesmíme zapomenout na Chotěbořské ECHO, čtrnáctideník našeho města. Její tvorba má kořeny v rodném kraji. V jejích románech se objevují hrdinové, kteří nejsou smyšlenými postavami, ale lidmi, jimž není možno upřít vášnivou lásku k životu, jistou dávku zemitosti a spravedlnosti.
Je členkou Východočeského střediska Obce spisovatelů. V roce 2011 obdržela za svůj celoživotní přínos „Cenu města Chotěboř za kulturu“. Její články, povídky a postřehy najdeme také na těchto odkazech: www.martaurban.cz, www.spisovatelskenoviny.com, CzechFolks.com PLUS, Neviditelný pes.lidovky.cz a Cechoaustralan.com.

Ověření PNP-LA
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny ČR
Wikipedie - otevřená encyklopedi
Osobní stránky