Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Josef Kajetán Tyl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
04. 02. 1808
Místo narození
Kutná Hora (okres Kutná Hora)
Datum úmrtí
11. 07. 1856
Místo úmrtí
Plzeň (okres Plzeň)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář.

Studoval Akademické gymnázium v Praze a později v Hradci Králové, kde bydlel u V. K. Klicpery. Právě on v Tylovi probudil lásku k divadlu. Při studiích se Tyl živil kondicemi. Navštěvoval německá a česká divadelní představení a začal psát básně. Po ukončení gymnázia (1828) začal studovat Filozofickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Jeho láska k divadlu však byla příliš silná, a tak se již od roku 1829 stal členem Hilmerovy kočovné divadelní společnosti a studium nedokončil.

Po dvou letech působení u této společnosti se vrátil do Prahy, kde získal místo účetního ve vojenské kanceláři. Zde pracoval až do roku 1842. Veškerý svůj volný čas věnoval literatuře a divadlu.

Roku 1833 se stal redaktorem časopisu Jindy a nyní (později název změnil na Květy - vycházejí dodnes). Dále vydával časopis Vlastimil, sborníky jako Pomněnky, České besedy a sbírku divadelních her Česká Thalia. V letech 1846-47 redigoval a sám psal lidovýchovný dvouměsíčník Pražský posel, který v revoluci plnil politické úkoly. V roce 1849 vyšlo několik desítek čísel Sedláckých novin pro obyvatele venkova. Ty však brzy zanikly pro nedostatek financí i změnu politické atmosféry.

Pravou doménou Tyla však bylo divadlo. Nejprve vystupoval jako ochotník ve Svatovském divadle a současně překládal i upravoval hry pro pravidelná české nedělní představení. V letech 1835-37 byl ředitelem českého ochotnického Kajetánského divadla, kde hrával i K. H. Mácha a K. Sabina. Činnost divadla byla po čtyřech letech zastavena a Tyl přešel znovu jako ochotník do Stavovského. Roku 1842 se ještě pokusil založit samostatné české divadlo v Růžové ulici, ale již v roce 1844 se česká představení musela vrátit zpět do Stavovského divadla.

Roku 1842 opustil Tyl místo u vojenské správy a působil jako režisér ve Stavovském divadle. V roce 1946 byl jmenován dramaturgem českých her v divadle tamtéž. V této době se dostal na vrchol kariéry, byly vydány všechny jeho spisy, obdržel cenu Matice české a zlatý prsten za literaturu, byl nazýván miláčkem českého národa. V této době působil také jako organizátor českého kulturního života (organizoval plesy atp.).

Byl také literárním kritikem (odmítl např. Máchův Máj) a překladatelem divadelních her (např. první veršovaný překlad Krále Leara od Shakespeara).

V roce 1848 zastával funkci setníka Svornosti - součásti ozbrojené národní gardy a stal se také poslancem říšského sněmu.

Po nástupu Bachova absolutismu postihla sílící reakce i Stavovské divadlo. V roce 1851 byla divadlu odňata státní subvence a český soubor byl rozpuštěn. Tyl se stal terčem útoků některých kolegů, proto odešel z Prahy a živil se až do smrti jako kočovný herec.

Rostoucí bída a velké pracovní vypětí způsobily J. K. Tylovi předčasnou smrt. Na jeho pohřeb přišly zástupy lidí a rozloučily se s ním písní Kde domov můj. Hrob J. K. Tyla je na Mikulášském hřbitově v Plzni.

Mezi jeho nejznámější díla patří hry: Fidlovačka, Strakonický dudák, Paličova dcera, Jan Hus. Napsal slova dnešní české státní hymny (píseň pochází z divadelní hry Fidlovačka).

Ověření
PNP-LA
Dodavatel dat
Městská knihovna Chotěboř

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2661 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.