Jaroslava Janáčková

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk let
Místo narození Havlíčkova Borová (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení literární historici, pedagogové

Životopis

Literární historička a editorka.
Narodila se v Havlíčkově Borové do rolnické rodiny manželů Musilových.
Absolvovala reálné gymnázium v Chotěboři. Následovalo studium na pražské pedagogické fakultě, obor čeština a ruština, poté rok na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Diplomovou práci psala na téma "Umělecké mistrovství v románě Terézy Novákové Drašar". V letech 1953-1959 byla asistentkou, poté odbornou asistentkou na Vysoké školy pedagogické. Od roku 1959 do 1985 pracovala na katedře české a slovenské literatury Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a opět pak od roku 1990. V tomto roce jí byla udělena docentura a v roce 1991 profesura. Jaroslava Janáčková se zabývá především dějinami české literatury 19. století. V její první knize "Český román sklonku 19. století" je ústředním tématem vztah člověka a světa, promítnutý jednak do aktivity tvůrčího subjektu, jednak do procesu proměn románové postavy.
V dalších dílech se pak zabývá například díly Jakuba Arbese, Aloise Jiráska, Josefa Holečka, Karla Klostermanna a dalších. Osobnost a literární dílo Boženy Němcové náleží mezi témata, jež Jaroslava Janáčková dlouhodobě sleduje. Byla členkou edičního kolektivu, který připravil k vydání korespondenci Boženy Němcové.

Autor Miluše Škodová (Text redakčně upravila)
Ověření Literární osobnosti aneb Od pera k počítači, edice Chotěboře
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze národní knihovny Praha