Václav Thier

Znám také jako: Václav Tyr (Jazyková varianta-cze)
Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 07. 08. 1902
Datum úmrtí 04. 09. 1970
Místo narození Chotěboř (okres Havlíčkův Brod)
Místo úmrtí Kolín (okres Kolín)
Profese a obory působení skladatelé, kapelníci

Životopis

Vojenský kapelník, hudební skladatel.

Studoval na gymnáziu v Chotěboři a již během studia bral soukromé lekce hry na klavír. Později se učil hrát na housle a na violoncello. V šestnácti letech založil na gymnáziu studentský pěvecký sbor a orchestr.

Po maturitě roku 1921 začal studovat na pražské konzervatoři kompozici a dirigování.

Základní vojenskou službu absolvoval u československého pěšího pluku 28 v Praze, u něhož hrál na violu a trubku. Poté nastoupil jako rotmistr instruktor na Vojenské hudební škole v Praze, kde byl záhy povýšen na poručíka kapelníka. Pak působil v kapelnické funkci u pěších pluků v Chebu, Plzni a Praze. Před obsazením Československa krátce velel Vojenské hudební škole. Za okupace působil jako kapelník hudby 1. praporu vládního vojska v Praze, po osvobození byl v téže funkci činný u hudby pěšího pluku 30 v Liberci.

Po zrušení plukovní hudby roku 1949 odešel do zálohy a stal se kapelníkem dechového souboru Sokola v Liberci. Později stál v čele železničářské hudby Československých státních drah tamtéž.

Koncem roku 1955 se stal kapelníkem Kmochovy dechové hudby Kolín, vyučoval hru na dechové nástroje na zdejší lidové škole umění a řídil amatérský orchestr Kolínské filharmonie.

V období 1961–65 byl vězněn pro údajné hospodářské delikty, ale následně v roce 1969 byl plně rehabilitován.

Patřil mezi nejvýznamnější osobnosti vojenských hudeb a Československý rozhlas vysílal pravidelně jeho nahrávky. Je autorem drobných skladeb pro klavír, písní, sborů, či klavírního tria, vše existuje pouze v rukopise.

Ověření Chotěbořské Echo, roč.6, č. 6, 1996, str. 14
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny Praha
Český hudební slovník osob a institucí