Stanislav Pavlíček

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk 48 let
Profese a obory působení regionální historici, překladatelé, redaktoři

Životopis

Překladatel, regionální historik, redaktor.
Do Chotěboře se přistěhoval se svými rodiči z Golčova Jeníkova, když mu byli dva roky. Navštěvoval základní školu v Buttulově ulici. Ve škole měl rád chemii, angličtinu a dějepis, naopak nemusel tělocvik a pracovní vyučování. Odmaturoval na chotěbořském gymnáziu. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze vystudoval obory historie a anglistika — amerikanistka. Diplomovou práci psal na téma „Výstavba místních drah v Čechách (1877—1911). Její součástí je rozsáhlý exkurs s názvem „Snahy města Chotěboře o zkrácení železničního spojení s Prahou“. Spojil tak svůj zájem o železnice se zájmem o regionální dějiny. Právě zájem o historii Chotěboře ho přivedl v roce 1993 do redakční rady Chotěbořského ECHA, jehož duchovním otcem je Ing. Karel Anderle. Od roku 1994 je šéfredaktorem tohoto časopisu. Jako externí zaměstnanec Městského úřadu Chotěboř má starost redakční přípravu jednotlivých čísel tohoto čtrnáctideníku.V posledních letech má jako redaktor na starost také vydávání knih v rámci Chotěbořské edice.
K jeho dalším činnostem patří překladatelská činnost. Již na vysoké škole začal překládat pro pražská nakladatelství z anglického jazyka. Této činnosti se věnuje dodnes a na svém kontě má přes 60 přeložených knižních titulů krásné literatury (historicky zaměřená próza, thrillery a detektivky) nebo literatury populárně-naučné, zejména z oblasti historie. Mimo to je spolumajitelem chotěbořské jazykové školy, kde také angličtinu vyučuje.
V současnosti žije se svou ženou a dvěma dětmi v Chotěboři. Je aktivním členem Spolku přátel železnice v Chotěboři, milovníkem železniční a autobusové dopravy a držitelem licence strojvedoucího.


Autor Stanislav Pavlíček (Text sestavil)
Ověření S. Pavlíček: Naše lokálky
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze národní knihovny Praha
Potkáváme se spolu
Připadám si jako důchodce aneb Rozhovor s šéfredaktorem Chotěbořského Echa
Představujeme nové městské zastupitele