Jan Dvořák

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 14. 08. 1925
Datum úmrtí 16. 01. 2006
Místo narození Úsobí (okres Havlíčkův Brod)
Místo úmrtí Hradec Králové (okres Hradec Králové)
Profese a obory působení výtvarnici, režíséři, loutkoherci, pedagogové

Životopis

Loutkář, režisér, výtvarník, autor scénářů a metodických materiálů k loutkovým hrám. Docent Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, divadelní publicista.

Po studiu na brodském gymnáziu absolvoval (1949) jako rytec-cizelér Státní odbornou školu pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou.

Od dětství hrál amatérsky loutkové divadlo, které se stalo jeho celoživotním posláním. V letech 1951-1965 působil jako loutkoherec, výtvarník a režisér DIVADLA S+H (člen skupiny SALAMANDR), které se stalo jeho loutkářskou školou. V letech 1954-1995 působil zaroveň jako pedagog na DAMU (technologie, herectví s loutkou, propedeutika).

V letech 1965 - 85  působil v Hradci Králové jako vedoucí souboru a dramaturg Východočeského loutkového divadla Drak. V něm byl také jako autor a výtvarník (Karafiát: Broučci aj.). Pod jeho vedením se divadlo dostalo na špičku československého loutkářství.

Vedle práce v divadle rovněž režíroval loutkové filmy (např. Loupežníci na Chlumu, 1969, Ali Baba a 40 loupežníků, 1967). Podílel se i na vzniku Loutkářského muzea v Chrudimi, ilustroval dětské knížky.

Ověření PNP-LA
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Databáze autorit Národní knihovny ČR
Databáze českého amatérského divadla