Jan Josef Dobřenský

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 29. 04. 1870
Datum úmrtí 13. 04. 1947
Místo narození Chotěboř (okres Havlíčkův Brod)
Místo úmrtí Chotěboř (okres Havlíčkův Brod)
Profese a obory působení šlechtici , poslanci, politici

Životopis

Český šlechtic, politik a poslanec.

Jeho vychovatelem byl Cyril Purkyně, vnuk slavného českého vědce. V rakousko-uherské armádě dosáhl hodnosti rytmistra v záloze. Na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze studoval práva.

Dobženský byl členem městského zastupitelstva v Chotěboři a zastával také funkci náměstka starosty okresu. Stal se čestným občanem obce Pohledu, jejíž českou menšinu obhájil ve sporu o název obce.

Od doplňovacích voleb v roce 1903 zasedal na Českém zemském sněmu, kam byl zvolen za kurii velkostatkářskou. Mandát obhájil v řádných zemských volbách v roce 1908. Byl členem Strany konzervativního velkostatku.

Na počátku století se zapojil i do celostátní politiky. V doplňovacích volbách roku 1905 získal mandát na Říšské radě za velkostatkářskou kurii v Čechách.

Zastával funkci prezidenta Československého jockey klubu.

V roce 1938 zmocnil svého synovce Jindřicha, aby za rod podepsal manifest věrnosti české šlechty prezidentu Benešovi a druhý manifest věrnosti v roce 1939 podepsali všichni členové rodu. Jan Josef Dobřenský z Dobřenic zemřel v dubnu roku 1947. Jeho pozůstalost byla v roce 1948 zkonfiskována státem.

Ověření Noviny Vysočiny, 6, 1997, č.54, 5.3., s.13
Dodavatel dat Městská knihovna Chotěboř
Odkazy Wikipedie - otevřená encyklopedie
Historická šlechta