Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Leoš Janáček

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
03. 07. 1854
Místo narození
Hukvaldy (okres Frýdek-Místek)
Datum úmrtí
12. 08. 1928
Místo úmrtí
Ostrava (okres Ostrava)
Profese a obor působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Český skladatel. Člen České akademie věd a umění (1912), člen Pruské akademie umění (1927).  V letech 1874-75 studoval na varhanické škole v Praze, v letech 1879-80 skladbu, estetiku, klavírní a varhanní hru na konzervatořích v Lipsku a Vídni. 1880-1904 učitel hudby na učitelském ústavu v Brně. 1881 - 1919 ředitel varhanické školy v Brně, 1919-25 profesor brněnské pobočky mistrovské školy pražské konzervatoře. Působil rovněž jako dirigent, sbormistr, organizátor hudebního života, publikoval četné kritiky a studie, vydal podnětné teoretické spisy (O skladbě souzvuků a jejich spojův, 1897; Úplná nauka o harmonii, 1911-12). Věnoval se studiu moravské lidové hudebnosti, praktickému sběru lidových písní a tanců (Moravská lidová poezie v písních, 1882,1901; Ukvalská lidová poezie v písních, 1898; Ukvalské písně, 1899) i činnosti ediční. Od roku 1919 byl předsedou brněnské pobočky Státního ústavu pro lidovou píseň. Touto aktivitou se stal mezinárodně uznávanou autoritou ve výzkumu hudebního folklóru. V ranných skladbách (Lašské tance, 1889-90; kantáta Amarus, kolem 1897) převažují ještě romantické vlivy, ve vrcholné tvorbě (po 1918) uplatnil Janáček avantgardní postupy (koláž), v oblasti harmonie patřil mezi první skladatele narušující tradiční tonální dur-mollový systém. Vytvořil vlastní hudebně dramatickou koncepci, jejímž východiskem je řeč, její dramatický spád, emocionální a psychologický podtext a intonančí charakteristika. Pro Janáčkův hudebně dramatický sloh je dále charakteristické neromantické využití hudebního folklóru, zvláště východomoravské písně, ekonomický až zkratkovitý způsob hudebního vyjadřování.

Z díla: Šárka, 1887, 2. znění 1888, 3. znění 1918; Počátek románu, 1891; Její pastorkyňa 1894 - 1903; Osud, 1903-06; Výlety pana Broučka, 1908-17; Příhody lišky Bystroušky, 1921-23; Věc Makropulos, 1923-25 a další.

Autor
Michal Jendrišák (Text sestavil)
Ověření
Československý biografický slovník, Academia, Praha, 1992
Dodavatel dat
Knihovna města Ostravy

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.