Emil Mikolecký

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 21. 03. 1907
Datum úmrtí 05. 01. 1988
Místo narození Vídeň (Rakousko)
Profese a obory působení muzejníci, učitelé, členové spolků, kronikáři, hudebníci, houslisté, zpěváci, pedagogové, muzejní pracovníci

Životopis

Narodil se ve Vídni. Krátce na to se rodina přestěhovala do České Třebové, kde bydlela v chalupě čp. 292 v Riegrově ulici. Dnes zde stojí vysoký rohový dům s prodejnou  Koh-i-noor. V České Třebové vystudoval reálku a v Čáslavi učitelský ústav. Učitelskou dráhu započal na Žamberecku, učil i na Litomyšlsku a Poličsku, na měšťanskou školu v našem městě přišel z nacisty obsazeného Lanškrounska, z Horní Čermné.  
 
Byl činným v Orchestrálním sdružení Smetana, kde sedával u partu druhých houslí, v pěveckém spolku Bendl i v kulturní komisi města. Jedenáct let působil i jako městský kronikář, pracoval v městské knihovně. Snad nejvíce pro město vykonal ve funkci správce muzea (od počátku roku 1969 do roku 1985). Organizoval výstavy, přednášel, publikoval, doplňoval sbírky o nové předměty, pomáhal muzejním badatelům a studentům při zajišťování vlastivědného materiálu. Muzejní práci opustil až ze zdravotních důvodů.

Za dlouholetou obětavou práci pro město a činnost v kulturních institucích obdržel Emil Mikolecký řadu diplomů a čestných uznání od městských i okresních orgánů.

Události v životě

zaměstnání: 01. 12. 1969  –  01. 12. 1985
MístoČeská Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceMěstské muzeum
Popis

správcem

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 11.7.2011
www (Městské muzeum Česká Třebová), cit. 24.1.2013
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Městská knihovna Ústí nad Orlicí