Rudolf Křístek

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Zobrazit všechny fotografie (8)
Datum narození 20. 05. 1926
Datum úmrtí 29. 10. 2009
Místo narození Bohumín (okres Karviná)
Místo úmrtí Ústí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení vojáci za 2. světové války, politicky pronásledovaní, váleční veteráni, vojáci, váleční zajatci

Životopis

Rudolf Křístek pocházel z Kopytova (dnes část Bohumína), tehdy na česko-polsko-německém pomezí. V říjnu 1943 byl coby občan na území zabraném tehdejším Německem povolán do Říšské pracovní služby (Reichsarbeitsdienst), výcvik prodělal na ostrově Norderney v Severním moři. Dalšího výcviku se mu dostalo v Rokytnici v Orlických horách. Následně sloužil jako obsluha protitankového kanónu na pobřeží Francie v La Rochelle. Po vylodění spojenců v Normandii (6. 6. 1944) ustupoval s útvarem, až v září 1944 padl do zajetí v Contrexéville. Odtud putoval přes francouzský přístav Cherbourg do Edinburghu v Anglii a ze zdejšího zajateckého tábora k Československé samostatné obrněné brigádě do Southend na jihu země. Začátkem roku 1945 se přes Belgii dostal znovu do Francie, kde ČSOB až do konce války obléhala přístav Dunkerque. Po skončení bojů se přes jižní Německo (viděl zničený Norimberk) dostal do Československa, krátce pobýval s jednotkou v okolí Plzně.
Následně nastoupil jako četař základní vojenskou službu v Ústí nad Orlicí, kde z německé továrny na repasi leteckých motorů právě vznikal Ústřední tankový sklad. V tomto městě se oženil a pracoval jako automechanik a učitel autoškoly.
Začátkem 60. let 20. století byl jedním ze zakladatelů lyžařského Skicentra v Říčkách v Orlických horách. V roce 1994 stál jako nejstarší u znovuobnovení Československé obce legionářské - jednoty Ústí nad Orlicí.
Rudolf Křístek byl držitelem mnoha vyznamenání: Československá vojenská medaile Za zásluhy II. stupeň, Pamětní medaile Československé armády v zahraničí se štítkem Velká Británie, Britská medaile Star France and Germany, Britská medaile Star 1939 - 1945, Pamětní medaile Čsol, Pamětní medaile Čsol III. stupeň, Pamětní medaile SOŠMV Moravská Třebová, Pamětní odznak zásobovací základny v Ústí nad Orlicí.

Události v životě

zaměstnání: 1943  –  1944
MístoNěmecko
KorporaceNěmecko. (Reichsarbeitsdienst)

členství ve spolku: 1994  –  2009
MístoÚstí nad Orlicí (okres Ústí nad Orlicí)
KorporaceČeskoslovenská obec legionářská
Ověření web geocachingu
Kniha: Kristek, Gabriela. A marš mi hrál zvuk děl. Vyd. 1. Ústí nad Orlicí: Oftis, 2009.
Dodavatel dat Městská knihovna Ústí nad Orlicí
Odkazy Czechoslovak Legionnaire Geocoin