Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Vladimír Pácl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
11. 02. 1924
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
31. 12. 2004
Místo úmrtí
Itálie
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Rodák z České Třebové zemřel v nedožitých 80 letech v Itálii. V České Třebové působil jako trenér a zde také zahájil svou lyžařskou činnost. V mládí byl členem organizace Junáka a vedoucím oddílu „Dvojka“. Vypracoval se až na předního světového odborníka v běhu na lyžích. Byl členem Mezinárodní lyžařské federace FIS a jejím komisařem na předních světových soutěžích. Patřil mezi zakladatele Světového poháru v běhu na lyžích, byl také autorem pravidel FIS pro běh na lyžích. Ve vrcholném pracovním období byl také kandidátem na předsedu ÚV ČSTV.

Po neuznání totalitního režimu emigroval do Švýcarska, kde si založil lyžařskou školu. Ve starším věku pak pracoval v Itálii jako horský průvodce pro turisty. Zde po jedné náročné túře zkolaboval a zbytek života prožil s těžkým ochrnutím. Během pobytu v Itálii zůstal ve spojení se svým rodným městem prostřednictvím odběru Českotřebovského zpravodaje.

Vladimír Pácl měl syna Radvana, který se narodil 1953 v Praze a nyní je dramaturgem v Činoherním klubu v Praze. Po maturitě a knihovnické nástavbě absolvoval v r. 1989 pražskou DAMU - obor dramaturgie. Je redaktorem periodika Činoherní čtení, byl redaktorem vzpomínkové knihy Činoherní klub 1965-2005. Je i aktivním členem různých porot - zejména v oblasti ochotnického divadelnictví, rád si i zahraje a zarežíruje.

Vladimír Pácl má však i úspěšného vnuka Štěpána. Jeho maminkou je paní Zdena Boušková, vedoucí garderoby Divadla na Vinohradech. I Štěpán slouží Thálii! Je mu 33 let a je velmi úspěšný divadelní režisér. Je dvojnásobným držitelem Ceny Alfréda Radoka - Talent roku (2008, 2010). Je uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče v Ostravě a zakladatel divadelní společnosti Masopust.

Na propagaci práce tohoto předního světového lyžařského odborníka a činovníka FIS má PhDr. Josef Zavřel, který na rok 2015 připravuje vydání publikace zachycující jeho význam, život a práci doma i v emigraci. Česká televize s jeho pomocí natočila dokument nazvaný "Člověk bez hranic Vladimír Pácl" uvedený v lednu 2015.

Autor
Josef Zavřel (Autor textu)
Ověření
Českotřebovský zpravodaj, 2, 2005, s.74
www (Wikipedia), cit. 21.3.2013
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 31.10.2013
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 8.1.2015
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2662 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.