Vladimír Pácl

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 11. 02. 1924
Datum úmrtí 31. 12. 2004
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Itálie
Profese a obory působení sportovci, sportovní trenéři, běžci na lyžích, lyžaři, turisté, průvodci

Životopis

Rodák z České Třebové zemřel v nedožitých 80 letech v Itálii. V České Třebové působil jako trenér a zde také zahájil svou lyžařskou činnost. V mládí byl členem organizace Junáka a vedoucím oddílu „Dvojka“. Vypracoval se až na předního světového odborníka v běhu na lyžích. Byl členem Mezinárodní lyžařské federace FIS a jejím komisařem na předních světových soutěžích. Patřil mezi zakladatele Světového poháru v běhu na lyžích, byl také autorem pravidel FIS pro běh na lyžích. Ve vrcholném pracovním období byl také kandidátem na předsedu ÚV ČSTV.

Po neuznání totalitního režimu emigroval do Švýcarska, kde si založil lyžařskou školu. Ve starším věku pak pracoval v Itálii jako horský průvodce pro turisty. Zde po jedné náročné túře zkolaboval a zbytek života prožil s těžkým ochrnutím. Během pobytu v Itálii zůstal ve spojení se svým rodným městem prostřednictvím odběru Českotřebovského zpravodaje.

Vladimír Pácl měl syna Radvana, který se narodil 1953 v Praze a nyní je dramaturgem v Činoherním klubu v Praze. Po maturitě a knihovnické nástavbě absolvoval v r. 1989 pražskou DAMU - obor dramaturgie. Je redaktorem periodika Činoherní čtení, byl redaktorem vzpomínkové knihy Činoherní klub 1965-2005. Je i aktivním členem různých porot - zejména v oblasti ochotnického divadelnictví, rád si i zahraje a zarežíruje.

Vladimír Pácl má však i úspěšného vnuka Štěpána. Jeho maminkou je paní Zdena Boušková, vedoucí garderoby Divadla na Vinohradech. I Štěpán slouží Thálii! Je mu 33 let a je velmi úspěšný divadelní režisér. Je dvojnásobným držitelem Ceny Alfréda Radoka - Talent roku (2008, 2010). Je uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče v Ostravě a zakladatel divadelní společnosti Masopust.

Na propagaci práce tohoto předního světového lyžařského odborníka a činovníka FIS má PhDr. Josef Zavřel, který na rok 2015 připravuje vydání publikace zachycující jeho význam, život a práci doma i v emigraci. Česká televize s jeho pomocí natočila dokument nazvaný "Člověk bez hranic Vladimír Pácl" uvedený v lednu 2015.

Autor Josef Zavřel (Autor textu)
Ověření Českotřebovský zpravodaj, 2, 2005, s.74
www (Wikipedia), cit. 21.3.2013
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 31.10.2013
www (Českotřebovský zpravodaj), cit. 8.1.2015
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová
Odkazy Vladimír Pácl Wikipedia
Českotřebovský zpravodaj
ČT - dokument o Vladimíru Páclovi