Antonín Grunta

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 06. 06. 1914
Datum úmrtí 02. 10. 1986
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Místo úmrtí Praha (okres Praha)
Profese a obory působení průmyslníci, konstruktéři, projektanti, odbojáři, političtí vězni

Životopis

Narodil se 6. června 1914 v České Třebové. Jeho dědeček přišel v 80 letech 19. století do České Třebové za prací z Krumpachu, nyní části Zábřehu a pracoval spolu s manželkou v textilní továrně Hermanna Pollacka jako vrátný, byl členem hasičského sboru na Parníku. Jeho tatínek, rovněž Antonín nar. 9. 10. 1885 po vyučení nastoupil do služeb Rakouskouherských drah, do výtopny v České Třebové. Jeho první manželka byla Emilie Steidlová. Po ovdovění se znovu oženil a vzal si za manželku paní Boženu Jiřičkovou, sestru stavitele Jaroslava Jiřičky. Stavební firma Jaroslava Jiřičky vystavěla velkou část města Brandýs nad Orlicí, bydlel s rodinou v objektu hotelu, který i nyní nese jeho jméno - hotel Jiřička.


Malý Antonín vyrůstal v Táborské ulici. Studoval na Zemské odborné škole pro zpracování dřeva a kovů v Litomyšli a Vyšší strojní průmyslovou školu v Prardubicích.


Jeho kamarád ze sousedství na Táborské ulici byl František Doležal a jeho spolužák z měšťanské školy František Sixta, oba byli stíhací piloti RAF ve Velké Británii, kteří bojovali proti Německu. Po dokončení školy se oženil se slečnou Hedvikou Kosinovou z Pardubic.


Do svého prvního zaměstnání nastoupil do konstrukčního oddělení strojírenské firmy Fr. Wiesner v Chrudimi, kde pracoval jako konstruktér. V této době byla vystavěna touto firmou lanová dráha z Jánských lázní na Černou horu v Krkonoších. Antonín Grunta se konstrukčně podílel na projektování lanové dráhy pro dopravu osob ve Vysokých Tatrách z Tatranské Lomnice na Lomnický štít.

V roce 1939 odešel pracovat do Vítkovických železáren v Ostravě. Zabýval se konstrukcí a výrobou velkch průmyslových kotlů. V době 2.světové války se zúčastnil protifašistického vojenského odboje ve skupině pplk. Klímy, byl přímo v konstrukční kanceláři zatčen, byl vyslýchán gestapem, v Ostravě a vězněn ve věznicích Breslau (Wroclaw) a Raciborz. Dožil se osvobození republiky a po válce odešel pracovat z Vítkovických železáren jako technický náměstek ředitele do strojíren Tatra Kolín.

V šedesátých letech se přestěhoval i s rodinou do Prahy, kde pracoval na Ministerstvu všeobecného strojírenství. Pravidělně však každé léto jezdil do České Třebové za svojí sestrou Marií. Zemřel 2. října 1986, kdy ve věku 62 let náhle zemřel v pražské tramvaji u Národního muzea v Praze.


Antonín Grunta je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.

Ověření Českotřebovský zpravodaj, 10, 2006, s.77
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová