Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Antonín Grunta

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
06. 06. 1914
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
02. 10. 1986
Místo úmrtí
Praha (okres Praha)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narodil se 6. června 1914 v České Třebové. Jeho dědeček přišel v 80 letech 19. století do České Třebové za prací z Krumpachu, nyní části Zábřehu a pracoval spolu s manželkou v textilní továrně Hermanna Pollacka jako vrátný, byl členem hasičského sboru na Parníku. Jeho tatínek, rovněž Antonín nar. 9. 10. 1885 po vyučení nastoupil do služeb Rakouskouherských drah, do výtopny v České Třebové. Jeho první manželka byla Emilie Steidlová. Po ovdovění se znovu oženil a vzal si za manželku paní Boženu Jiřičkovou, sestru stavitele Jaroslava Jiřičky. Stavební firma Jaroslava Jiřičky vystavěla velkou část města Brandýs nad Orlicí, bydlel s rodinou v objektu hotelu, který i nyní nese jeho jméno - hotel Jiřička.


Malý Antonín vyrůstal v Táborské ulici. Studoval na Zemské odborné škole pro zpracování dřeva a kovů v Litomyšli a Vyšší strojní průmyslovou školu v Prardubicích.


Jeho kamarád ze sousedství na Táborské ulici byl František Doležal a jeho spolužák z měšťanské školy František Sixta, oba byli stíhací piloti RAF ve Velké Británii, kteří bojovali proti Německu. Po dokončení školy se oženil se slečnou Hedvikou Kosinovou z Pardubic.


Do svého prvního zaměstnání nastoupil do konstrukčního oddělení strojírenské firmy Fr. Wiesner v Chrudimi, kde pracoval jako konstruktér. V této době byla vystavěna touto firmou lanová dráha z Jánských lázní na Černou horu v Krkonoších. Antonín Grunta se konstrukčně podílel na projektování lanové dráhy pro dopravu osob ve Vysokých Tatrách z Tatranské Lomnice na Lomnický štít.

V roce 1939 odešel pracovat do Vítkovických železáren v Ostravě. Zabýval se konstrukcí a výrobou velkch průmyslových kotlů. V době 2.světové války se zúčastnil protifašistického vojenského odboje ve skupině pplk. Klímy, byl přímo v konstrukční kanceláři zatčen, byl vyslýchán gestapem, v Ostravě a vězněn ve věznicích Breslau (Wroclaw) a Raciborz. Dožil se osvobození republiky a po válce odešel pracovat z Vítkovických železáren jako technický náměstek ředitele do strojíren Tatra Kolín.

V šedesátých letech se přestěhoval i s rodinou do Prahy, kde pracoval na Ministerstvu všeobecného strojírenství. Pravidělně však každé léto jezdil do České Třebové za svojí sestrou Marií. Zemřel 2. října 1986, kdy ve věku 62 let náhle zemřel v pražské tramvaji u Národního muzea v Praze.


Antonín Grunta je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.

Ověření
Českotřebovský zpravodaj, 10, 2006, s.77
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2662 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.