Oskar Czepa

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk 95 let
Místo narození Moravská Třebová (okres Svitavy)
Profese a obory působení modeláři, letečtí konstruktéři, konstruktéři

Životopis

Oskar Czepa se narodil 1.března 1926 v Moravské Třebové jako syn významného architekta Oskara Czepy ( nar.1883 Svojanov u Moravské Třebové - 1956 úmrtí Vídeň). 

Celou řadu jím navržených budov lze dodnes najít jak v městech a obcích našeho regionu, tak ve Vídni. Oskar Czepa junior postavil svůj první model, větroň Falke R5 v zimě 1935-1936 s pomocí staršího bratra Kurta.  V roce 1938 se stal členem ve městě fungujícího modelářského kroužku, ve kterém postavil dvojici dobře létajících větroňů. Modely byly nazvány Kiek in die Welt a Einheitsmodell.Když bylo Oskaru Czepovi 14 let, začal studovat na gymnáziu v Zábřehu na Moravě, kde v krátké době převzal také tamní modelářské skupiny. V roce 1941 pak získal 1. místo v juniorské třídě na závodech v Krnově. Povzbuzen tímto úspěchem, postavil Czepa na přelomu let 1941-1942 první větroň podle vlastního návrhu, nekonvenční Archäopterix. Vzdělávací systém Třetí říše, dokonale propracovaný v oblasti branné přípravy, pak dospívajícímu Oskarovi, který byl mezi kamarády znám přezdívkou Ossii, v roe 1943 umožnil studium na ( patrně letní ) Říšské modelářské letecké škole v pohoří Hoher Meisner u Kasselu Zde dosta možnost seznámit se s vrcholem tehdejší modelářské techniky v podobě benzinových modelářských motorů značky Eisfeld a Kratmo. S modelem nazvaným Wirbler a poháněným druhým ze  zmiňovaných morotků ( na modelářská měřítka měl značný objem 10ccm) se v roce 1943 ještě stihl zúčastnit říšských modelářských závodů v Quedlinburgu. S posledním za války postaveným větroněm Wieland der Schmied si pak na jaře 1944 osvojil létání v termice s letovými časy přes 20 minut. 

Každá pohádka však jednou skončí, a tak 6.června 1944, symbolicky v den spojenecké invaze do Normandie, osmnáctiletý Czepa oblékl modrošedou uniformu Luftwaffe. Po návratu z válečného zajetí se objevil ve Vídni, kam byl v roce 1946 odsunut také jeho otec. Po vyřešení základních existenčních starostí se Oskar v roce 1949 opět mohl vrátit k milovaným modelům. Výchozím bodem kariéry, která z něj učinila modeláře světového formátu, byl pravděpodobně zisk titul mistra světa v kategorii A2, který si Czepa v roce 1951 přivezl ze soutěže pořádané v tehdy jugoslávské lokalitě Lesce-Bed.

Pak už následovalo takřka sedm dekád dodnes trvajícího životního příběh, kterým se Oskar Czepa do historie modelářství zapsal jako sportovec, konstruktér, funkcionář, podnikatel a obchodník působící postupně nejen v Rakousku, ale také v USA a v Německu. On sám shrnul své zážitky a životní zkušenosti v knize, která vyšla v roce 2008 a která nese výmluvný název Modelflug - eine Leiden - schaft.

Ověření Pavel Petr
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy