Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Jaroslava Mokrá

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
06. 04. 1928
Místo narození
Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Datum úmrtí
05. 04. 1949
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Narodila se dne 6. dubna 1928 v České Třebové v rodině zaměstnance zdejších železničních dílen Josefa Mokrého a jeho manželky Marie. S rodiči a svým o čtyři roky mladším bratrem Radomírem žila v domku 154 v Havlíčkově ulici na Parníku. Jaruščin otec Josef Mokrý se po vzoru svého bratra Václava, známého českotřebovského hasičského činovníka, věnoval práci v parnickém hasičském sboru. Při hasičských vycházkách k tzv. Jestřábí chatě v Rybkově lese nad parnickým hřbitovem, které ustaly po otevření restaurace na Habeši, spolu s kolegy Josefem Venclem a Josefem Kroulou čepoval žíznivým návštěvníkům pivo. Činným byl i v parnickém spolku divadelních ochotníků Vojan, kde zastával funkci hospodáře. Kromě své práce na železnici po řadu let dvakrát denně docházel plnit olejem skleněné maznice vodního trkače u „Máchadla“ na Parníku, který dopravoval vodu na kopec k Habigerovu statku.

Jaruška Mokrá se v roce 1946 po založení parnického 1. dívčího oddílu Junáka stala členkou družiny Bodlák, vedené Zdenkou Jasanskou. Se svým oddílem se účastnila skautských táborů, z nichž první dva se konaly v roce 1946 v Koutech nad Desnou a o rok později na Drozdovské Pile.

Po ukončení školní docházky se Jaruška Mokrá vyučila švadlenou v krejčovském závodě Jana Kráčmera Na Skalce, kde po nějaký čas pracovala. A právě tehdy se u ní projevily příznaky tuberkulózy, která začala neúprosně nahlodávat její mladý nadějný život a která v tomto boji nakonec zvítězila. Nepomohlo ani léčení v sanatoriu na Buchtově kopci za Jimramovem, kde ji skupina parnických kamarádů - skautů několikrát navštívila. Jaruška jakoby v předtuše svého krutého osudu tyto projevy přátelství vřele vítala.

Své blízké i kamarády Jaruška opustila v domě svých rodičů 5. dubna 1949, den před svými jedenadvacátými narozeninami. V témže roce, dne 27. prosince, zemřel i její otec Josef Mokrý. Svůj věčný sen odpočívají v rodinném hrobě na parnickém hřbitově.

Ověření
www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.7.2011
Dodavatel dat
Městská knihovna Česká Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.