Jaroslava Mokrá

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození 06. 04. 1928
Datum úmrtí 05. 04. 1949
Místo narození Česká Třebová (okres Ústí nad Orlicí)
Profese a obory působení členové spolků, skauti

Životopis

Narodila se dne 6. dubna 1928 v České Třebové v rodině zaměstnance zdejších železničních dílen Josefa Mokrého a jeho manželky Marie. S rodiči a svým o čtyři roky mladším bratrem Radomírem žila v domku 154 v Havlíčkově ulici na Parníku. Jaruščin otec Josef Mokrý se po vzoru svého bratra Václava, známého českotřebovského hasičského činovníka, věnoval práci v parnickém hasičském sboru. Při hasičských vycházkách k tzv. Jestřábí chatě v Rybkově lese nad parnickým hřbitovem, které ustaly po otevření restaurace na Habeši, spolu s kolegy Josefem Venclem a Josefem Kroulou čepoval žíznivým návštěvníkům pivo. Činným byl i v parnickém spolku divadelních ochotníků Vojan, kde zastával funkci hospodáře. Kromě své práce na železnici po řadu let dvakrát denně docházel plnit olejem skleněné maznice vodního trkače u „Máchadla“ na Parníku, který dopravoval vodu na kopec k Habigerovu statku.

Jaruška Mokrá se v roce 1946 po založení parnického 1. dívčího oddílu Junáka stala členkou družiny Bodlák, vedené Zdenkou Jasanskou. Se svým oddílem se účastnila skautských táborů, z nichž první dva se konaly v roce 1946 v Koutech nad Desnou a o rok později na Drozdovské Pile.

Po ukončení školní docházky se Jaruška Mokrá vyučila švadlenou v krejčovském závodě Jana Kráčmera Na Skalce, kde po nějaký čas pracovala. A právě tehdy se u ní projevily příznaky tuberkulózy, která začala neúprosně nahlodávat její mladý nadějný život a která v tomto boji nakonec zvítězila. Nepomohlo ani léčení v sanatoriu na Buchtově kopci za Jimramovem, kde ji skupina parnických kamarádů - skautů několikrát navštívila. Jaruška jakoby v předtuše svého krutého osudu tyto projevy přátelství vřele vítala.

Své blízké i kamarády Jaruška opustila v domě svých rodičů 5. dubna 1949, den před svými jedenadvacátými narozeninami. V témže roce, dne 27. prosince, zemřel i její otec Josef Mokrý. Svůj věčný sen odpočívají v rodinném hrobě na parnickém hřbitově.

Ověření www (Českotřebovský zpravodaj - Kalendárium), cit. 13.7.2011
Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová