Adam Kašpar

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Žádost o odstranění záznamu
Věk let
Místo narození Litomyšl (okres Svitavy)
Profese a obory působení výtvarnici, malíři

Životopis

Adam Kašpar současný český malíř a výtvarník. Narodil se sice v sousední Litomyšli, ale odmala žil ve Svitavách. Jeho rodiče jsou rodilí Svitaváci. Během studií bydlel v Jihlavě a Praze , nyní s manželkou zakotvili v Jeseníkách. Svitavy však považuje za rodné město. Možná i proto vznikla krásná myšlenka, že to bude právě Adam Kašpar, kdo namaluje rozměrný obraz do zasedací místnosti městského úřadu.

Adam Kašpar je absolventem Ateliéru Malířství IV profesora Martina Mainera na Akademii Výtvarných umění v Praze. Má za sebou několik samostatných i skupinových výstav a jeho práce se na české výtvarné scéně stávají čím dál výraznější fenoménem.

Dominantním tématem Kašparových děl je příroda. Tu malíř zobrazuje precizní realistickou technikou. Samotně malbě předchází řada přípravných skic, fotografií a systematického pozorování, jeho přístup ale rozhondě není pouze dokumentační. Kašpar zkoumá přírodu jako fenomén neoddělitelně spojený s člověkem a společností, a t v době diskuse nad omezováním národních parků a bezohledného ničení divočiny Pakliže se v jeho obrazech nachází člověk nebo architektura, vždy jde o zanedbatelnou pomíjivou stopu v kontrastu s dominantní věčnou přírodou. Autorovi navíc nejde o obecný námět, ale o konkrétní místo, jehož specifický charakter převtěluje do obrazu, ve kterém krajina znovu ožívá obohacena o malířskou uměleckou interpretaci. 

Ve spojení s inspirací, kterou malíř čerpá z krajinomalby doby renesance i devatenáctého století a se subjektivním silným vztahem k přírodě, tak vznikají neobyčejně podmanivá díla. Jsou živým poselstvím o naší pomíjivosti, kořenech a fenoménu, jež nás tolik převyšuje a který tak často přehlížíme : totiž o naší malosti vůči přírodnímu majestátu....

Ověření adam-kaspar.cz,
naše město.cz
Dodavatel dat Městská knihovna Svitavy